Niepokojące dane OECD dotyczące oszczędności Polaków

Niepokojące dane OECD dotyczące oszczędności Polaków

Wielu mieszkańców Polski żyje praktycznie bez oszczędności. Taki obraz wyłania się z opublikowanego przez OECD raportu na temat świadomości finansowej Polaków. Czytamy w nim, że nie jesteśmy gotowi na kryzys. Prawie 8 proc. z nas nie przeżyłoby tygodnia ze swoich zaskórniaków, a niemal co czwarty z nas w razie utraty dochodu przetrwa maksymalnie miesiąc.

Ze względu na inflację oraz kryzys energetyczny o pieniądzach Polaków mówi się ostatnio bardzo wiele. Obraz jest jednak mało optymistyczny, bo pokazuje spory problem z oszczędzaniem w naszym społeczeństwie – podał portal Businessinsider.com.pl.

Inna sprawa, że obecnie mało jest na rynku instrumentów, które pozwolą zabezpieczyć nasze pieniądze przed inflacyjną utratą wartości, a przy tym nie wiążą się z ryzykiem. GUS podał niedawno, że tempo wzrostu cen we wrześniu sięgnęło 17,2 proc., co jest największym wynikiem od ponad ćwierć wieku – napisano w informacji.

W takim otoczeniu lokaty nie mają szans, by uchronić nasze oszczędności przed inflacją. Banki proponują klientom oprocentowanie na poziomie 5, 6, a niekiedy nawet 7 proc. w skali roku. To jednak nic w porównaniu z inflacją – czytamy dalej.

Jak wyliczył ekonomista dr Tomasz Wyłuda, żeby ochronić nasze pieniądze przed utratą wartości, należałoby znaleźć lokatę oprocentowaną na... 21,2 proc.

Dochodzi bowiem jeszcze podatek od zysków kapitałowych (czyli tzw. podatek Belki). Choć resort finansów wspominał niedawno o planowanych zmianach w konstrukcji daniny - przypomniał serwis.

– Uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny. Obecnie jest tak, że Kowalski oszczędzający kilkaset złotych w banku i zyskujący na oprocentowaniu płaci tyle samo podatku co inwestor, który lokuje setki tysięcy np. na giełdzie — mówiła w sierpniu w wywiadzie Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

Na razie jednak o żadnych konkretach nie ma mowy. Polakom pozostaje więc szukanie innych form oszczędzania. Niektórzy stawiają na bardziej ryzykowne akcje, inni spoglądają w kierunku nieruchomości, a jeszcze inni kupują kruszce i metale szlachetne. Jak podano we wcześniejszych w informacjach, w ostatnich miesiącach szczególnym zainteresowaniem cieszyło się złoto – czytamy w artykule.

Jak się jednak okazuje, wszystko to dotyczy nielicznej grupy Polaków. Jak bowiem wynika z raportu OECD na temat świadomości oraz edukacji finansowej w naszym kraju, jako społeczeństwo mamy olbrzymi problem z oszczędzaniem – stwierdził serwis.

W ankiecie przeprowadzonej na potrzeby raportu grupa Polaków została zapytana, jak długo byłaby w stanie przetrwać ze zgromadzonych oszczędności w przypadku utraty dochodu. I to przy założeniu, że nie wiąże się to z obniżeniem standardu życia oraz nie wymaga pożyczania pieniędzy (czy to z banku, czy od znajomych lub rodziny).

Odpowiedzi są zatrważające. Wynika bowiem z nich, że niespełna 8 proc. z nas nie byłaby w stanie przeżyć w takiej sytuacji nawet tygodnia. Kolejne 15,2 proc. oceniło, że da radę przez tydzień, ale już na pewno nie miesiąc – podano w informacji.

To oznacza, że ponad 23 proc. Polaków nie jest w stanie przeżyć z oszczędności nawet jednego miesiąca – stwierdzono w tekście.
Najczęściej oszczędności wynoszą od 1 do 3 miesięcy. Taką odpowiedź wskazało niespełna 30 proc. respondentów.

W niezłej sytuacji jest z kolei mniej więcej co trzeci Polak. 19 proc. deklaruje przeżycie od 3 do 6 miesięcy, a 13 proc. — więcej niż pół roku ze zgromadzonych oszczędności – pokazały dane.
OECD dopytało również tych, którzy oszczędzają, w jakiej formie to robią. Najpopularniejszą formą jest po prostu wpłacanie pieniędzy do banku. Robi tak 67 proc. Polaków – podał serwis.
Jednak ponad 40 proc. wciąż przyznaje się do tego, że trzyma oszczędności w domu — czy to w portfelu, czy w innym miejscu. Tak czy siak, gotówka nie przestała być popularną formą oszczędzania – stwierdził serwis.

Pozostałe formy oszczędzania nie cieszą się aż tak wielkim zainteresowaniem wśród Polaków.
To zresztą obserwacja, która nie zmienia się od dłuższego czasu. Pisano o tym przy okazji innych sondaży w podobnych tematach – napisał Businessinsider.com.pl.

Jak czytamy w podsumowaniu. - "Z badania Assay Index wyłania się obraz statystycznego Polaka, który ciężko pracując, stara się zaoszczędzić jakieś kwoty, ale – gdy mu się to uda – niewiele z tymi oszczędnościami robi. Działają bowiem dwie zasadnicze blokady: świadomościowa – przekonanie, że aby inwestować trzeba mieć dużo pieniędzy i edukacyjna – brak wiedzy na temat możliwości aktywnego inwestowania i skutecznego zarządzania ryzykiem" – mówił w ubiegłym roku Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, która przeprowadziła podobne badanie. (jmk)

Foto: Money.pl
Źródło: Businessinsider.com.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.