Problem z uwzględnianiem ochronnych przepisów o kontroli przedsiębiorców

Problem z uwzględnianiem ochronnych przepisów o kontroli przedsiębiorców

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw wskazuje kolejny przykład problemu z uwzględnianiem ochronnych przepisów o kontroli przedsiębiorców, tym razem w ramach projektu ustawy zmieniającej ustawę o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.


Rzecznik MŚP informuje, że zgłosił systemową uwagę do rządowego Projektu zmiany w ustawie z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (UD 154), wskazując że wyłączenie albo ograniczenie istotnych dla przedsiębiorców gwarancji określonych w art. 54 i 55 oraz innych przewidzianych w Prawie przedsiębiorców (Konstytucji Biznesu), może być uzasadniane jedynie nadzwyczajnymi okolicznościami i może być dokonywane w ustawach szczególnych jedynie wtedy, gdy zezwala na to przepis Prawa przedsiębiorców (Konstytucji Biznesu).

 

Projektowane modyfikacje art. 124 ust. 6a w ww. ustawie szczegółowej, polegające na przyznaniu Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego możliwości przeprowadzania kontroli doraźnej również wtedy, gdy w kontrolowanej firmie audytorskiej prowadzona jest równocześnie kontrola przez inny organ lub Agencja wyczerpała limit czasu trwania kontroli w danym roku kalendarzowym, o którym mowa w art. 55 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, należy w tym kontekście uznać za niewłaściwe, gdy upoważnienie do wydania takiego uregulowania nie wynika wprost z Prawa przedsiębiorców (Konstytucji Biznesu).

 

Wprowadzanie przepisu w nowej wersji należy uznać także za zbędne, ponieważ w Prawie przedsiębiorców (Konstytucji Biznesu) przewidziano już wyjątek upoważniający organy kontroli do jej intensyfikacji, gdy przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia. Należy podkreślić, że wyjątkowy tryb przeprowadzenie kontroli w ten sposób musi być zawsze uzasadnione i podlega weryfikacji.


Źródło: Biuro rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.