BP

Resort zdrowia pracuje nad składką zdrowotną

  Resort zdrowia pracuje nad składką zdrowotną

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny poinformował posłów, że nie należy oczekiwać powrotu do naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w taki sposób, jak miało to miejsce przed wejściem w życie Polskiego Ładu. Zmiany w składce to jedna z kluczowych obietnic wyborczych – przypomniał w informacji serwis Businessinsider.com.pl

Koalicja Obywatelska wpisała do swojego programu powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i skończenia z tym, że trzeba ją płacić od sprzedaży środków trwałych np. nieruchomości czy pojazdów - wyjaśniono.

— Obecnie są prowadzone analizy dotyczące sposobu zmian w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Są oczywiście prowadzone we współpracy z Ministerstwem Finansów.

Rozważane są różne możliwości, w tym zmiana naliczania składki poprzez ryczałtową podstawę oskładkowania. Również są prace obejmujące wyłączenie z podstawy oskładkowania przychodów ze sprzedaży środków trwałych — powiedział na posiedzeniu sejmowej podkomisji wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

— MZ analizuje wpływ tych zmian na budżet NFZ — dodał.

Wiceminister zdrowia poinformował, że powrót do systemu jaki obowiązywał przed Polskim Ładem, to ubytek w budżecie NFZ 9,5 mld zł w tym roku i 10 mld zł w przyszłym roku.
Podkreślił, że resort zdrowia pracuje szczególnie mocno nad dwoma rozwiązaniami dotyczącymi składki zdrowotnej.

— To są niekoniecznie już wybrane przez nas warianty, ale najdalej posunięte w pracach — zaznaczył Wojciech Konieczny.

Pierwszy wariant to uproszczenie sposobu ustalania wysokości składki, polegające na wprowadzeniu zryczałtowanej składki miesięcznej i zmiana rozliczenia rocznego tak, aby podstawa rocznego wymiaru składki była tożsama z wybranymi parametrami podatkowymi wskazywanymi przez przedsiębiorców w zeznaniu podatkowym.

— To jest takie ryczałtowe opłacanie co miesiąc i ewentualne wyrównanie po roku, jeśli zajdzie taka konieczność — poinformował wiceminister zdrowia.

Drugie z zaprezentowanych rozwiązań nazwał modelem mieszanym określenia podstawy wymiaru składko zdrowotnej — przychodowo-dochodowym.

— Przedsiębiorca decydowałby czy chce opłacać składkę w formie zryczałtowanej włożoną w progresywne przedziały, gdzie o podleganiu pod danych przedział decydowałby uzyskiwany przychód podatkowy. Druga opcja to byłoby oparcie o tzw. czysty dochód podatkowy — poinformował wiceminister.

Zaletą drugiego wariantu jest jego zdaniem elastyczność, w której przedsiębiorca wybiera optymalne rozwiązanie. Zdaniem Wojciecha Koniecznego opłacanie składki w oparciu o dochód podatkowy, mogłoby zainteresować przedsiębiorców prowadzących działalność generującą wysokie koszty uzyskania przychodu.

— Nam przyświeca cel, aby finansowanie publicznej ochrony zdrowia miało rosnącą tendencję. Te rozwiązania nie mogą doprowadzić do uszczuplenia budżetu NFZ czy nawet zaprzestania jego wzrostu — podkreślił  w podsumowaniu wiceminister zdrowia.    (jmk)

Foto: KB.pl // milushka/Remigiusz
Źródło: Businessinsider.com.pl


Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.