Według RPP inflacja w najbliższych kwartałach utrzyma się na podwyższonym poziomie - przekazał w środę NBP w komunikacie po posiedzeniu Rady.
Dodano, że roczna dynamika cen z 50-proc. prawdopodobieństwem wyniesie w 2024 r. - 3,6-3,7 proc.; w 2025 r. - 4,2-6,6 proc.; w 2026 r. - 1,4-4,1 proc. – wskazał serwis wGospodarce.pl
Bank centralny w komunikacie po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zwrócił uwagę, że koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki pozostaje osłabiona. „W III kw. 2024 r. roczna dynamika PKB w strefie euro – mimo pewnego przyspieszenia – była umiarkowana, a w Niemczech ujemna. W Stanach Zjednoczonych roczne tempo wzrostu aktywności gospodarczej pozostało natomiast relatywnie wysokie. Utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach” - zauważono.
Odnosząc się do inflacji NBP zwrócił uwagę, że w największych gospodarkach rozwiniętych kształtuje się ona w pobliżu celów inflacyjnych banków centralnych.
„W kierunku niższej inflacji oddziałuje ograniczenie presji kosztowej, widoczne w niskiej dynamice cen produkcji w przemyśle, jak również niska dynamika aktywności w części gospodarek i spadek cen energii. Jednocześnie inflacja bazowa jest nadal wyższa od inflacji ogółem, przy podwyższonej dynamice cen usług” – dodano.
Bank centralny zauważył, że w Polsce napływające dane miesięczne sugerują, że roczna dynamika PKB w III kw. 2024 r. mogła być nieco niższa niż w II kw. br. Wskazano, że szczególnie we wrześniu zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa oraz budowlano-montażowa obniżyły się w ujęciu rok do roku. „Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu br. było niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie dynamika wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie” - dodano.
Przypomniano, że zgodnie z szybkim szacunkiem GUS roczny wskaźnik inflacji CPI w październiku wyniósł 5 proc. wobec 4,9 proc. we wrześniu br. Wyjaśniono, że wzrost inflacji od połowy br. wynika przede wszystkim z podwyżek cen energii, a także – choć w mniejszym stopniu – ze wzrostu rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych.
„Uwzględniając wstępne dane GUS, można szacować, że w październiku inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii nie zmieniła się istotnie, w tym dynamika cen usług pozostała prawdopodobnie podwyższona. Utrzymuje się wyraźny spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym” - napisano w komunikacie NBP.
Bank centralny poinformował, że RPP zapoznała się z wynikami listopadowej projekcji inflacji i PKB. Zgodnie z tą projekcją (przy założeniu niezmienionych stóp procentowych) roczna dynamika cen znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 3,6 – 3,7 proc. w 2024 r. (wobec 3,1 – 4,3 proc. w projekcji z lipca br.); 4,2 – 6,6 proc. w 2025 r. (wobec 3,9 – 6,6 proc.) oraz 1,4 – 4,1 proc. w 2026 r. (wobec 1,3 – 4,1 proc.) - czytamy dalej.
Odnośnie rocznego wzrostu PKB, zgodnie z projekcją znajdzie się on z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 2,3 – 3,1 proc. w 2024 r. (wobec 2,3 – 3,7 proc. w projekcji z lipca br.), 2,4 – 4,3 proc. w 2025 r. (wobec 2,8 – 4,8 proc.) oraz 1,7 – 4 proc. w 2026 r. (wobec 1,9 – 4,3 proc.) - podano w treści.
Dlatego też - jak prognozuje się w komunikacie - w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się na podwyższonym poziomie, a w przypadku dalszego podniesienia cen energii na początku 2025 r. wzrośnie. Zaznaczono jednak, że po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii oraz w warunkach oczekiwanego obniżenia dynamiki wynagrodzeń (przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP), inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne - wskazano w analizie.
„Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy” - dodano, zwracając jednocześnie uwagę, że - w tych warunkach - RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie - podano.
NBP przekazał, że według Rady obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.
Główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli wynosi nadal 5,85 proc.
Ostatni raz RPP zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 0,25 pkt. proc. - przypomniano w podsumowaniu. (jmk)
Foto: wGospodarce.pl // Fratria /AS
Źródło: wGospodarce.pl