BP

Zagraża nam procedura nadmiernego deficytu

Zagraża nam procedura nadmiernego deficytu

Najnowsze dane GUS, choć wstępne, nie zaskoczyły ekonomistów. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) w 2023 roku okazał się zgodny z przewidywaniami i wyniósł 5,1 proc. PKB. Tak wysoki odczyt sprawia, że procedura nadmiernego deficytu staje się realna – stwierdzono w informacji serwisu Bankier.pl.

We wtorek, 2 kwietnia, Główny Urząd Statystyczny podał wstępne dane na temat deficytu sektora finansów publicznych. Łączny deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2023 r. wyniósł 5,1 proc. PKB wobec deficytu 3,5 proc. PKB w 2022 r., po korekcie.

Dług sektora finansów publicznych wyniósł w 2023 r. 49,6 proc. PKB wobec 49,2 proc. PKB w 2022 roku, po korekcie – czytamy w wyjaśnieniu.

Komunikat w sprawie deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych zawierający dane zweryfikowane przez Komisję Europejską (Eurostat) zostanie opublikowany w dniu 23.04.2023 r. - poinformował GUS.

Jedna z czołowych agencji ratingowych jeszcze w lutym przewidywała, że Polska może nie uniknąć procedury nadmiernego deficytu. „Ścieżka konsolidacji będzie umiarkowana, a wraz z powrotem unijnych reguł fiskalnych widzimy ryzyko objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu” - powiedziała podczas Credit Outlook Warsaw 2024 analityczka agencji ratingowej Fitch, Małgorzata Krzywicka.

Unijna procedura nadmiernego deficytu (EDP) jest uruchamiana na wniosek Komisji Europejskiej, jeśli w danym kraju członkowskim deficyt przekroczył 3 proc. PKB lub dług jest wyższy niż 60 proc. PKB.
Przyjęty w styczniu budżet na 2024 r. zakłada państwowy dług publiczny na poziomie 42,5 proc. PKB oraz dług sektora instytucji rządowych i samorządowych według definicji UE na poziomie 54,2 proc. PKB. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) przewidywany jest na poziomie 5,1 proc. PKB – wyjaśniono dalej.

"Deficyt fiskalny (sektora instytucji rządowych i samorządowych) za 2023 był niższy niż można było oczekiwać – wyniósł 5,1 proc. PKB, co interpretujemy jako dobry wynik, biorąc pod uwagę skalę wyzwań, z którymi mierzyły się finanse publiczne (zbrojenia, tarcze energetyczne, hamujący nominalny wzrost gospodarki). Zrewidowane zostały dane za 2022 – deficyt zamiast 3,7 proc. PKB wyniósł 3,5 proc. PKB" - napisali na platformie X ekonomiści PKO BP.

"W 2024 deficyt może być nawet nieznacznie wyższy niż w 2023. Dług publiczny w 2023 również okazał się być niższy od prognoz – na koniec roku wyniósł 49,6 proc. PKB wobec 49,2 proc. PKB w 2022 (rewizja z 49,3 proc. PKB)" – dodali w podsumowaniu.    (jmk)

Foto: wPolityce //
Źródło: Bankier.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.