Szykują się gigantyczne zmiany w polskim prawie. Jak informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna", UE wymusi wprowadzenie do naszych przepisów domniemania zatrudnienia na etacie. W rezultacie 1 mln zleceniobiorców i 1,5 mln prowadzących działalność mogą się stać pracownikami — czytamy.
Gazeta podaje, że wymóg domniemania zatrudnienia na etacie wynika z projektu dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. "W teorii chodzi tylko o nie. I o ich pracowników – takich jak kurierzy, kierowcy czy dostawcy jedzenia" — podkreślono.
"DGP" zaznacza jednak, że problem polega na tym, że takiego domniemania nie sposób ograniczyć wyłącznie do zatrudnionych za pośrednictwem internetowych platform. "Będzie ono miało zastosowanie do wszystkich zatrudnionych w polskiej gospodarce, zarówno w firmach prywatnych, jak i w sferze publicznej" — ocenił dziennik powołując się na opinie ekspertów.
"Domniemanie zatrudnienia na etacie będzie więc dotyczyło zarówno 1 mln osób wykonujących w Polsce zlecenia, jak i ok. 1,5 mln prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą" — zaznaczono.
– Przewidziane w dyrektywie domniemanie istnienia stosunku pracy wykonawców platformowych będzie musiało zostać rozciągnięte na wszystkie sektory gospodarki. Inaczej doprowadzi to do nierównego traktowania przedsiębiorców prowadzących podobną działalność w zależności od tego, czy zostaną uznani za platformę cyfrową, czy też nie – skomentował w informacji Tomasz Duraj, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. (jmk)
Foto: Zatrudnienie indor // Shutterstock
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna nr.144 z dnia 27.07.2023 r.