Jest Pan menadżerem i ekspertem w ochronie zdrowia. Jest to dziedzina niezwykle skomplikowana, a przy tym niezmiernie istotna z punktu widzenia zarówno jednostkowego jak i całego społeczeństwa. Jakie zatem przymioty powinien posiadać skuteczny menadżer w ochronie zdrowia?
Tak, to prawda. Jestem ekspertem ds. systemu ochrony zdrowia w Business Centre Club (BCC) www.bcc.org.pl, Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców www.przedsiebiorcy.pl, Akademii Kadr Europejskich www.akademiakadr.eu, w wydawnictwie Wiedza i Praktyka - Serwis Zarządzania w Ochronie Zdrowia www.zpm.wip.pl oraz Członkiem Wspierającym Polskiej Federacji Szpitali www.pfsz.org, a także Członkiem Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych www.ptkm.org.pl. Jakie cechy powinien posiadać skuteczny menedżer zarządzający w systemie ochrony zdrowia? Przede wszystkim powinien mieć bardzo szeroki zakres wiedzy z zakresu zarządzania podmiotami leczniczymi, wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i bardzo duże umiejętności negocjacyjne w odniesieniu do pracowników i pacjentów. Dodatkowo powinien być otwarty na ciągły proces doskonalenia i podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych oraz rozwój kompetencji społecznych.
Mamy obecnie bardzo wrażliwą sytuację ściśle związaną z koronawirusem. Jak Pan ocenia, czy polskie jednostki lecznicze i ich procedury, zaplecze administracyjne, gospodarcze, wyposażenie są w stanie uporać się z epidemią?
Tak naprawdę nie mamy wyjścia, choć z góry zaznaczam, że polski system zdrowia nie był przygotowany na ten rodzaj zagrożenia, a polskie zaplecze administracyjne i gospodarcze okazało się niewystarczającym do walki z tego rodzaju epidemią. Jednoznacznie stwierdzam, że system ochrony zdrowia w Polsce nie był przygotowany na walkę z koronawirusem. Należy jednak dodać, że sprawne współdziałanie jednostek administracji publicznej takich jak m. in. Ministerstwa Zdrowa, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównej Inspekcji Sanitarnej, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Rzecznika Praw Pacjenta, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), Koderów Medycznych, Business Centre Club i zaangażowania wielu osób przynosi efekt w postaci „mniejszych strat”.
Jakie wyzwania stoją przez polską służbą zdrowia na najbliższy czas? Proceduralne? Kadrowe? Na czym powinni skupić się menadżerowie w służbie zdrowia?
Jest bardzo wiele wyzwań przed polskim systemem ochrony zdrowia w Polsce od proceduralnych do kadrowych, które doprowadziły do sytuacji, w której znalazł się nasz kraj. Z pewnością będą czekały na nas bardzo liczne zmiany w prawie związanym z systemem ochrony zdrowia i stworzeniem nowoczesnych procedur, które usprawnią reagowanie na stan zagrożenia. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, pokazała ułomność poszczególnych mechanizmów związanych z sytuacjami kryzysowymi, ale przede wszystkim wskazała nasze słabe punkty w systemie ochrony zdrowia i systemie zarządzania kryzysowego. Dodatkowo w dużym stopniu pokazała skostniałość struktur zarządczych i mało elastyczny system zarządzania i ujawniła, jak słabą kadrą menadżerską zarządzającą podmiotami leczniczymi dysponujemy. Na wyciągniecie wniosków i konsekwencji kadrowych przyjdzie czas.
Jest Pan również Dyrektorem Kolegium Kształcenia Podyplomowego w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Co uważa Pan za kluczowe w realizacji studiów podyplomowych? Na co uczelnie powinny kłaść większy nacisk: na teorię czy praktykę?
Rynek nie znosi próżni. Akademia Ekonomiczno–Humanistyczna w Warszawie i Kolegium Kształcenia Podyplomowego, za które odpowiadam już na początku stycznia podjęły szereg działań mających na celu zabezpieczenie studentów studiów dyplomowych oraz uczestników kształcenia podyplomowego. Bezpieczeństwo studentów jest dla władz uczelni na pierwszym miejscu. W drugim etapie zajęliśmy się przygotowaniem do kształcenia na odległość z wykorzystaniem jednych z najnowocześniejszych technik informatycznych. Trzeci etap to opracowanie oferty edukacyjnej przygotowującej obecnych i przyszłych menadżerów w ochronie zdrowia do ryzyk mogących pojawiać się w przyszłości i tak np. uruchamiamy jeden z najnowocześniejszych kierunków w kraju Executive Master of Business Administration (EMBA) Zarządzanie Kryzysowe w Systemie Ochrony Zdrowia - Bezpieczeństwo Zdrowotne. Działamy sprawnie i adaptujemy się do sytuacji nie tyle rynkowej, co do potrzeb związanymi z ryzykami, które mogą i z pewnością będą się jeszcze pojawiać wielokrotnie.
Kształcenie musi być wielowymiarowe: wiedza, ale i praktyka. Wykłady z wybitnymi ekspertami, ale również częściowe wykorzystanie technik nauczania zdalnego, praktyki w miejscach strategicznie ważnych dla bezpieczeństwa obywateli i państwa. Chcemy przesunąć siłę kształcenia z nauczania podmiotem leczniczym na zarządzanie systemem ochrony zdrowia. Zmiana będzie diametralna: uczestnik studiów Kolegium Kształcenia Podyplomowego Akademii Ekonomiczno- Humanistycznej w Wraszawie będzie poznawał system ochrony zdrowia jako rynek usług medycznych, ale również jako część mechanizmu reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Można sobie wyobrazić, że kiedyś będziemy mieć do czynienia z masowym przejściem do formuły studiowania on-line? Czy jednak poszanowanie tradycji wygra z nadmierną pragmatyką i oszczędnością czasu?
Moim zdaniem kształcenie z wykorzystaniem narzędzi on-line to przyszłość każdego poziomu nauczania. Na tym etapie możemy sobie pozwolić na kształcenie w formach mieszanych czyli kształcenie tradycyjne oraz nowoczesny system kształcenia na odległość. Musimy jednak przygotowywać się do form kształcenia on-line, jednak nie we wszystkich kierunkach nauczania, dlatego jestem zwolennikiem mieszanych form. Nauczeni obecnym doświadczeniem zawsze powinniśmy być elastyczni i reagować na sytuacje kryzysowe i móc nauczać tylko i wyłącznie on-line. Sytuacja, w której obecnie się znaleźliśmy, jasno pokazuje jak ważna jest nauka i że jest ona jedynym narzędziem do walki z każdym rodzajem zagrożenia. Jest ważna dla kadry menadżerskiej każdego szczebla ponieważ tylko synergia w działaniu pomaga nam w walce z zagrożeniami, których będzie przybywało. My natomiast musimy być przygotowani na odpowiedzialne działania i jednymi z takich działań jest kształcenie kadry na poziomie Executive Master of Business Administration (EMBA) czego przykładem jest przygotowany i opracowany przez Kolegium Kształcenia Podyplomowego Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie nowy kierunek studiów Executive Master of Business Administration (EMBA) dla Pielegniarek i Położnych. A tak na marginesie: w tym roku WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ogłosiła rok 2020 rokiem Pielęgniarki i Położnej. Ten fakt doskonale podkreśla to jak ważne i potrzebne są to specjalizacje.
oprac. red.
mgr Sławomir Jagieła, MBA Ekspert BCC Business Centre Club Ekspert ds. Systemu Ochrony Zdrowia. Menedżer i ekspert branży systemu ochrony zdrowia. W 2011 roku otrzymał nagrodę dla Menedżera Roku w ochronie zdrowia nadawaną przez kapitułę wydawnictwa „Menadżer Zdrowia”. Odznaczony przez Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia” (nagroda za racjonalizm i konsekwencję w działaniu). Został odznaczony przez Marszałka medalem specjalnym "Pro Masovia 2019" za zasługi w ochronie zdrowia. W 2020 otrzymał nagrodę: Perłę 30 lecia Wolności RP w kategorii: Zarządzanie podmiotami leczniczymi. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Ekonomicznego oraz Wydziału Zarządzania; absolwent Olympus Szkoły Wyższej; absolwent Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, Wydziału Ekonomicznego. Wykładowca akademicki, szkoleniowiec, prelegent, autor licznych opracowań z zakresu ochrony zdrowia. Ma rozległe doświadczenie w dziedzinie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, które zdobywał między innymi w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA, Banku Gospodarstwa Krajowego, Medicover, Centrum Medycznym Damiana. Uczestnik wielu kluczowych debat ogólnopolskich i wydarzeń specjalnych związanych z sektorem ochrony zdrowia. |