W 1993 r. powstała Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Franciszka Stefczyka. 30 lat później Kasa Stefczyka jest największą kasą oszczędnościowo-kredytową w Polsce.
U schyłku XIX w. ideę finansowej samopomocy wcielił w życie i rozwinął dr Franciszek Stefczyk. Kasy Stefczyka na ziemiach polskich położyły wówczas kres lichwie pieniężnej. Współczesna Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Franciszka Stefczyka powstała w 1993 r. Początkowo kierowała usługi do pracowników przedsiębiorstw morskich Wybrzeża Gdańskiego. Bardzo szybko zaczęła świadczyć usługi dla szerokiego grona odbiorców. Od maja 2010 r. SKOK Stefczyka funkcjonuje jako Kasa Stefczyka. Główna siedziba Kasy zawsze związana była z Trójmiastem; obecnie od 2007 r., znajduje się w dzielnicy Gdyni-Redłowie. W pierwszym roku działalności Kasa liczyła 654 Członków. Po 30 latach z jej usług korzysta już prawie 900 tys. osób, które są obsługiwane w niemal 400 placówkach w całej Polsce i przez Internet.
Kasa Stefczyka stale rozwija swoją ofertę. Dzisiaj to kilkadziesiąt produktów i usług dla osób indywidualnych, firm i organizacji. Oferuje rachunki płatnicze, karty, pożyczki, kredyty, lokaty, kredyty hipoteczne oraz produkty dla przedsiębiorców i dla organizacji. Dzięki rozwojowi nowych technologii korzystanie z usług Kasy jest dzisiaj łatwiejsze i zabiera mniej czasu. Starsi Członkowie Kasy pamiętają czasy, kiedy wnioski pożyczkowe były odbijane przez kalkę. Dziś wniosek można złożyć z każdego miejsca na Ziemi. Wystarczy Internet i kilka kliknięć lub telefon na infolinię, by ekspert finansowy zrobił to za nas. Kiedyś staliśmy przy okienku kasowym, żeby regulować płatności, teraz możemy zrobić to szybko i wygodnie w bankowości elektronicznej, w dowolnym miejscu.
Jednym z elementów misji Kasy Stefczyka jest troska o dobro człowieka. Funduje stypendia dla najzdolniejszych uczniów i studentów, wyróżniających się szczególnymi osiągnięciami (dotychczas wypłacono 116 050 zł). Od wielu lat na regularne wsparcie mogą liczyć wychowankowie 24 domów dziecka w całej Polsce (dotychczasowa łączna kwota wsparcia to 1 248 000 zł). Pomoc otrzymali też m.in.: Adaś spod Olkusza, który znalazł się w głębokiej hipotermii; chory na wytrzewienie jelit Kamil z Gdańska; Dawid ze Starego Kurowa, który w wyniku wypadku znalazł się głębokiej śpiączce; pacjenci oddziału onkologii i hematologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Na leczenie i rehabilitację indywidualną Kasa przeznaczyła dotychczas co najmniej 240 000 zł. Regularne wsparcie otrzymują też poznańskie pięcioraczki z rodziny państwa Ziemlińskich. Początkowo pomoc była przekazywana wprost przez Kasę Stefczyka. W 2012 r. powołano w tym celu Fundację Stefczyka.
Kasa Stefczyka pielęgnuje także wartości patriotyczne i chrześcijańskie. Współfinansowała m.in. rekonstrukcję jasnogórskiego tabernakulum, ofiarowanie bursztynowo-brylantowej Sukienki Zawierzenia na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz stworzenie nowego tabernakulum w katedrze w Gdańsku-Oliwie. Dzięki zaangażowaniu Kasy powstał film upamiętniający kapelana „Solidarności” – „Popiełuszko, wolność jest w nas”. Włączyła się również w przygotowanie rodaków do kanonizacji Jana Pawła II i wzięła na siebie rolę mecenasa serialu „Metr od świętości”, dzięki czemu powstało 30 odcinków, emitowanych codziennie w telewizji do dnia kanonizacji Ojca Świętego. Fundacja Stefczyka wraz Kasą wsparły także produkcję filmu paradokumentalnego „Błogosławiona wina”, opowiadającego historię Południowego Podlasia i oparte na historycznej dokumentacji dzieje obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.
Tradycja dbałości o Polskę to także wsparcie wartościowych lokalnych inicjatywy i zaangażowanie się w rozwój gospodarczy wielu regionów kraju. Przykładowe realizacje: finansowanie tablicy pamiątkowej w Sopocie oraz pomnika w Siedlcach dla uczczenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego; konkurs patriotyczny dotyczący działalności Armii Krajowej, organizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych z Trójmiasta; wsparcie filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”; miejsca pamięci Żołnierzy Wyklętych – pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie czy Danuty Siedzikówny „Inki” w Gdańsku.
Kasa aktywnie działa także na rzecz szeroko rozumianej edukacji ekonomicznej, podejmując walkę ze skutkami wykluczenia finansowego. Członkowie Kasy Stefczyka mogą korzystać m.in. z bezpłatnych porad w Ośrodkach Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego istniejącego od 25 lat Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej (SKEF), uczestniczyć w szkoleniach i warsztatach czy korzystać z materiałów edukacyjnych.
Kasa Stefczyka finansuje wiele inicjatyw i wydarzeń kulturalnych. Dzięki jej wsparciu odbywają się liczne koncerty muzyki poważnej i sakralnej, dotowane są festiwale i przeglądy, powstają wartościowe produkcje filmowe, m.in. „Katyń” Andrzeja Wajdy czy „Układ zamknięty” Ryszarda Bugajskiego. Kasa została producentem cyklu filmowego „Zakazane historie”, opowiadającego o zapomnianych ludziach, którzy w czasach PRL prowadzili działalność podziemną. Była także sponsorem przedpremierowego pokazu filmu „Czarny Czwartek” opisującego wydarzenia Grudnia ’70, zaś wspólnie ze spółdzielczymi kasami wsparła produkcję filmu dokumentalnego „Bitwa o Warszawę ’44”. W 2010 r. włączyła się natomiast w sponsoring teledysku „Uprising” szwedzkiego zespołu Sabaton.
Z pomocy Kasy korzystają m.in. młodzi pływacy, piłkarze, tancerze czy baseballiści. Kasa finansuje też zawodników indywidualnych, m.in. olimpijczyka Przemysława Czajkowskiego oraz Pawła Tarnowskiego, mistrza Europy w windsurfingu, którego wspiera niemal od pierwszych treningów. Od 3 lat współpracuje także z Fundacją Marcina Gortata MG13, która pomaga wznosić się na wyżyny uzdolnionym sportowo dzieciom i młodzieży.