Od badań podstawowych do praktyki CZT UAM - naukowym partnerem przemysłu NOWE TECHNOLOGIE

Od badań podstawowych do praktyki  CZT UAM - naukowym partnerem przemysłu  NOWE TECHNOLOGIE

Centrum Zaawansowanych Technologii (CZT) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stawia na ścisłą współpracę z przemysłem. Jako multidyscyplinarny ośrodek zajmujący się badaniami, rozwojem i innowacjami (B+R+I) poszukuje nisz rynkowych, aby odgrywać kluczową rolę w budowaniu prawnych mechanizmów generowania rodzimego postępu technologicznego, a tym samym przewagi regionu. Kontynuując i rozwijając wizję twórcy Centrum, Profesora Bogdana Marcińca w zakresie praktycznego zastosowania związków krzemoorganicznych w wielu dziedzinach przemysłu oraz łącząc chemię z innymi dyscyplinami naukowymi, powstał unikalny w skali krajowej ośrodek badawczy łączący badania podstawowe i aplikacyjne.

Centrum posiadające wyjątkowe możliwości i zaawansowaną aparaturę badawczą, podejmuje się wysoce ambitnych zadań, prowadzi prace na najwyższym poziomie, wraz z kształceniem kadry naukowej i technicznej dla potrzeb gospodarki. Centrum to również zaplecze technologiczne dla szybkiego wdrażania wyników badań.

Infrastruktura CZT wykorzystywana jest także w ramach konsorcjum jedenastu poznańskich jednostek badawczych Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii (WCZT), którego koordynatorem jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, będący także partnerem w konsorcjum EPICUR (European Partnership for an Innovative Campus Unifying Regions) i posiadającym również status uczelni badawczej. Infrastruktura Centrum zlokalizowana w Poznaniu na Kampusie UAM Morasko jest do dyspozycji zarówno środowiska naukowego, jak i gospodarczego. Lokalizacja stanowi także
o dostępności wykwalifikowanej kadry z wydziałów Chemii, Biologii, Fizyki, Matematyki i Informatyki.

W skład interdyscyplinarnej infrastruktury Centrum wchodzą: laboratoria chemiczne przeznaczone do syntezy specjalistycznych chemikaliów o określonym i sprecyzowanym przeznaczeniu, hale technologiczne służące ich przetwarzaniu i testowaniu, zaplecze Core facility badające właściwości fizykochemiczne otrzymanych materiałów oraz laboratoria biotechnologiczne – bardzo istotny obszar związany z inżynierią biomateriałową i biodrukiem3D, dysponujący najnowocześniejszą zwierzętarnią, która pozwala na utrzymanie zwierząt w standardzie SPF (Specific Patogen Free).

Centrum jako naukowy partner przemysłu rozwija obecnie infrastrukturę B+R+I do pełnej funkcjonalności w zakresie wsparcia i rozwoju technologii materiałowych ukierunkowanych na technologie przyrostowe i inżynierię biomedyczną. Główną specjalizacją Centrum stają się materiały do technik addytywnych, popularnie zwanych drukiem 3D – zarówno w obszarze materiałów polimerowych jak i biomateriałów. Technologie addytywne umożliwiają przetwarzanie materiałów otrzymywanych przez chemików, biologów, biotechnologów, na potrzeby takich dziedzin jak medycyna, robotyka, mechatronika, budowa maszyn i urządzeń, prototypownie, rolnictwo czy przemysł kosmiczny.

CENTRUM ZAAWANSOWANYCH TECHNOLOGII UAM to:
- Doświadczona i kreatywna kadra naukowo-badawcza (Kampus Morasko),
- Jednostka naukowa dysponująca zaawansowaną infrastrukturą B+R+I,
- Zaplecze laboratoryjne, w tym hale technologiczne i zwierzętarnia, służące opracowaniu oraz testowaniu technologii i biotechnologii nowych materiałów,
- Skuteczny partner dla rozwoju innowacyjnego biznesu.

w w w . w c z t . p l
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.