Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Laureatem Programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności 2021!

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.  Laureatem Programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności 2021!

CSR | Spółka została odznaczona w trzech kategoriach – Dobra Firma, Dobry Pracodawca oraz EKO Firma. Docenione zostały ponadstandardowe działania, związane z wdrażaniem zasad Społecznej Odpowiedzialności Biznesu zarówno w strukturach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

#dzielmysiędobrem

Tradycją jest, że Port Gdynia na swoje urodziny przygotowuje prezent z myślą o lokalnej społeczności. Z okazji 98. rocznicy przekazano dwa nowe stanowiska do Centrum Nauki EXPERYMENT, którego założeniem jest wspieranie działań zmierzających do rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Trzy symulatory zarządzania portem cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Można poznać pracę dyspozytora kierującego ruchem i specyfikę działalności portu. Jest to także forma zachęcenia młodzieży do wybierania szkół i uczelni o profilu morskim.

 



Gdyński port jest inicjatorem akcji #dzielmysiędobrem, której ideą jest zaangażowanie firm we wsparcie lokalnej społeczności w szczególnie wyjątkowym czasie, jakim jest pandemia. Zarząd Portu przekazał dla szpitali w Gdyni respiratory oraz laboratoria do wykrywania wirusa SARS-CoV-2, co zainspirowało inne firmy działające w mieście do zaangażowania się w pomoc w walce z pandemią. Nie zapomniano o najbardziej zasłużonych dla Polski członkach lokalnej społeczności. Otoczone opieką zostały osoby starsze zarówno ze stowarzyszenia Światowego Związku Armii Krajowej, wspierane od lat przez z ZMPG S.A., jak i uczestnicy Powstania Warszawskiego mieszkający w Gdyni. Do akcji dołączyła Grupa LOTOS, dzięki czemu można kontynuować pomoc w 2021 r.

Podczas pandemii komputery stały się nieodłączną częścią życia, także ze względu na konieczność nauki w formie online. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. przekazał 79 zestawów komputerów dla Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej, dzięki którym potrzebujące dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych.

 



Idea „green port”

W Porcie Gdynia od lat stosowane są proekologiczne technologie zgodne z unijnymi standardami „green port”, które przyczyniają się do maksymalizacji jakości oraz wydajności – wszystko w celu zrównoważonego rozwoju. W tym zakresie w ostatnich latach wdrożono m.in.: proces bunkrowania paliwem LNG jednostek pływających w Porcie Gdynia, który przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych produktów spalania, stacje ładowania zainstalowane na słupach oświetleniowych, przeznaczone dla samochodów, hulajnóg i rowerów elektrycznych, czy System yetiSense, czyli zainstalowane czujniki, które przez całą dobę monitorują jakość powietrza.  Ponadto, lokalizacja nowego Publicznego Terminalu Promowego w bliskiej odległości do wyjścia z portu, zdecydowanie skróci czas nawigowania jednostek, a tym samym pozytywnie wpłynie na środowisko. Dzięki kolejnej inwestycji, od tego roku możliwe będzie zasilanie statków w czasie ich postoju z lądu, co przyniesie kolejną redukcję spalin. Z kolei wdrożony system GBAS-RTK umożliwia wyznaczanie pozycji statków z dokładnością do kilku milimetrów manewrowanie statkiem odbywa się płynniej, co także znacząco zmniejsza zużycie paliwa. Warto wspomnieć też o inwestycji w pełną elektryfikację transportu Intermodalnego Terminalu Kontenerowego, w efekcie czego nie będzie konieczności zmiany obsługi trakcji z elektrycznej na spalinową, a sterowanie ruchem zostanie zautomatyzowane.

Zuzanna Pawełczyk

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.