Komunijne prezenty. Czy zawsze muszą być materialne? Wyniki badania

Komunijne prezenty. Czy zawsze muszą być materialne? Wyniki badania

Maj to miesiąc, kiedy odbywają się w wielu miejscach w Polsce Pierwsze Komunie. To uroczystości, które oprócz wymiaru duchowego są także ważną okazją do zorganizowania rodzinnego przyjęcia i obdarowania dziecka przystępującego po raz pierwszy do Komunii prezentami. Jaki charakter według Polaków powinny mieć takie upominki?

Jak wynika z badania „Jak Polacy dobierają prezenty do okazji” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń aż 35% respondentów uważa, że z okazji Pierwszej Komunii można dziecku podarować wciąż rower. Jest to nadal często pojawiający się na przyjęciu komunijnym upominek, ale w coraz bogatszym wydaniu, z amortyzatorem, dużą ilością przerzutek, a nawet z elektrycznym wspomaganiem. Alternatywą do rowerów są modne już od kilku sezonów elektryczne hulajnogi.

Zdaniem 28% uczestników badania, komunijny prezent powinien być drogi i materialny, jak na przykład laptop, smartfon czy aparat fotograficzny. Elektroniczny sprzęt to obecnie jeden z najczęściej wybieranych upominków komunijnych.

Wśród respondentów badania "Jak Polacy dobierają prezenty do okazji” jest jednak także grupa 22% ankietowanych, która uważa, że warto iść z duchem czasu i wybierać prezenty w formie przeżyć i voucherów.

Podarowanie dziecku prezentu w postaci emocji jest szansą na zrobienie dla niego czegoś, co zapamiętają na całe życie. Wśród przeżyć, które można podarować z okazji Pierwszej Komunii jest na przykład lot w tunelu aerodynamicznym, lekcja na ściance wspinaczkowej czy nauka jazdy konnej. Wybór takich prezentów jest duży, trzeba jednak mieć na uwadze, że każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Odpowiednio dobrany i dopasowany do zainteresowań upominek w formie przeżycia może być motywacją do odkrycia nowej pasji i powodem dużej radości. – mówi Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

Jedną z największych zalet upominków w formie przeżyć jest to, że mogą dać dzieciom niezapomniane wrażenia. Dzięki nim młody człowiek może przeżyć przygodę, spędzić czas w sposób aktywny i twórczy, rozwijać wyobraźnię czy zdobywać nowe umiejętności. Jak pokazują badania, tradycyjne prezenty w postaci przedmiotów materialnych dają tylko chwilową radość. Szybko przyzwyczajamy się do posiadania nowego nawet długo oczekiwanego przedmiotu. Jego obecność w krótkim czasie staje się dla nas czymś zupełnie normalnym. Prezenty oparte na emocjach i doświadczeniach potrafią zapewnić dłuższe uczucie szczęścia.

Najważniejszą cechą prezentu jest element zaskoczenia, jak twierdzi 39% respondentów badania „Jak Polacy dobierają prezenty do okazji”. Zdaniem 31% ankietowanych kluczowe jest uszczęśliwienie odbiorcy. Z kolei 15% sądzi, że upominek powinien być dobrze dopasowany do wieku i zainteresowań osoby, którą chcemy obdarować.

Prezenty są jednym z istotnych elementów rodzinnych, komunijnych przyjęć, jednak zmienia się ich charakter i wartość. Obecnie tylko 15% zapytanych Polaków uważa, że upominki z okazji Pierwszej Komunii powinny nawiązywać do duchowego aspektu tej uroczystości.

W materiale prasowym wykorzystano dane z badania „Jak Polacy dobierają prezenty do okazji” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1283 respondentów.

 

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.