Kredyty hipoteczne kłopotem dla banków

Kredyty hipoteczne kłopotem dla banków

Kredyty hipoteczne mogą zniknąć. Dla banków będą wręcz toksyczne – podał serwis Rp.pl. Rośnie ryzyko, że kredyty mieszkaniowe będą dla banków w Polsce mało opłacalne, wręcz toksyczne. Jeśli do tego rzeczywiście dojdzie, hipoteki staną się albo mniej dostępne, albo droższe.

Po wygranej przez frankowiczów batalii o prawo do darmowego kredytu walkę zaczynają posiadacze kredytów w złotych, którym dopiekła inflacja i wysoka cena pieniądza. Do sądów napływają pozwy z żądaniem usunięcia z umów wskaźnika referencyjnego WIBOR (jako rzekomo wadliwie liczonego). To de facto żądanie, by nie trzeba było ponosić kosztów kredytu – napisano w informacji.

Jeśli banki przestaną pożyczać na mieszkania, odcięci od klientów kredytowych deweloperzy zdywersyfikują swoje biznesy. Czy przyszłość to najem instytucjonalny? – zapytano w treści.

Jak czytamy dalej w informacji - Zapadł już pierwszy wyrok w sprawie WIBOR-u. Sąd w Zielonej Górze orzekł na korzyść konsumenta. Gdyby taka linia orzecznicza się utrwaliła i także złotowe kredyty hipoteczne zyskałyby status darmowych (a w ślad za tym i inne produkty finansowe oparte na wskaźniku WIBOR), oznaczałoby to prawdziwy armagedon dla banków i całego sektora finansowego w Polsce.

Zniknie WIBOR i kredyty hipoteczne? – na tak postawione pytanie, czytamy dalej w wyjaśnieniu.

— Pierwszy wyrok podważający WIBOR nie jest prawomocny. Eksperci mają nadzieję, że uda się sprawę „odkręcić” w wyższej instancji sądu, ale nie zmienia to faktu, że ryzyko prawne długoterminowego finansowania w Polsce mocno rośnie. – Z punktu widzenia banków hipoteki stają się powoli produktem coraz bardziej toksycznym i coraz mniej opłacalnym, skoro istnieje obawa, że ktoś, czy to sąd, czy to ustawodawca – np. w postaci wakacji od spłaty rat – „uwolni” kredytobiorcę od obowiązku wywiązywania się z umowy. A koszty tego poniesie bank – skomentował jeden z analityków.

Wprost o „trudnościach realizowania finansowania długoterminowego w warunkach prawnych w Polsce” mówił niedawno wiceprezes Banku Millennium Fernando Bicho. Już przekłada się to na ograniczoną dostępność kredytu hipotecznego w ofercie tego banku. W BNP Paribas sprzedaż hipotek spadła zaś niemal do zera, gdy bank postanowił udzielać ich tylko stałym klientom.

Gdyby megaostrożnościowe podejście do hipotek rozprzestrzeniło się, byłby to problem dla Polaków. Kredyty mieszkaniowe mogłyby stać się dobrem luksusowym: albo bardzo trudno dostępnym, wymagającym wypełnienia wielu zaostrzonych warunków, albo bardzo drogim.

— Dotychczas hipoteki nie były obłożone zbyt wysokimi marżami, bo stanowiły stabilne źródło bankowych dochodów w długim okresie. Jeśli jednak to źródło przestaje być stabilne, to trzeba się zastanowić nad jego ceną – mówił serwisowi jeden z bankowców.

Eksperci zaznaczyli jednocześnie, że na razie na rynku przeważają podmioty, które chętnie pożyczają pieniądze Polakom nawet na 20–30 lat, jak w przypadku rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” z dopłatami z budżetu – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Finatio //
Źródło: Rp.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.