Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi - premiera Wydawnictwa Foksal

Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi - premiera Wydawnictwa Foksal

David Foster Wallace „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi”

Ironiczny, wnikliwy i zabawny portret Amerykanów przełomu XX i XXI wieku. Najpopularniejsza w Polsce książka Davida Fostera Wallaca trafia do rąk czytelników w nowym wydaniu!

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Premiera: 29 lipca

"Jeden z moich ulubionych współczesnych pisarzy".Zadie Smith

"Literatura chyba nie może zrobić z czytelnikiem więcej." Justyna Sobolewska, „Polityka”

"Tylko taką literaturę warto czytać. Łukasz Najder, dwutygodnik.com

Wallace wykorzystuje języki i żargony z najróżniejszych parafii, miksując je z nieporównanym kunsztem."Marcin Sendecki, „Gazeta Wyborcza”

  

 


„Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” to zbiór nietypowych historii przesyconych ironicznym humorem, groteskowymi postaciami. Bohaterowie to Amerykanie przełomu XX i XXI wieku – egocentryczni, emocjonalnie płytcy i zagubieni, zapatrzeni w media, rozbudzeni seksualnie, ale niezdolni do zbudowania trwałej i zdrowej relacji. Wallace, który sam cierpiał przez 20 lat na depresję, ośmiesza też w swych opowiadaniach współczesną kulturę terapeutyczną, tendencję do ciągłego psychologizowania i doszukiwania się traum z dzieciństwa. Pisarz zaskakuje nie tylko treścią, ale też postmodernistyczną formą – ekscentrycznym sposobem opisu, jednostronnymi dialogami i użyciem przypisów jako środka literackiego. Każda historia wciąga w dziwaczny świat skrzywień – na pierwszy rzut ok a absurdalnych i surrealistycznych, a przecież powszechnie występujących.


David Foster Wallace (1962–2008) – jeden z najbardziej wpływowych i nowatorskich pisarzy amerykańskich ostatnich dekad, eseista, a także wykładowca języka angielskiego i kreatywnego pisania. Kształcił się na Uniwersytecie Arizony oraz Harvardzie, gdzie studiował filologię angielską, filozofię, a później pisanie kreatywne. W 1987 roku zadebiutował powieścią „The Broom of the System”. Za szczytowe osiągnięcie pisarza uznaje się „Infinite Jest” (1996), utwór eksperymentalny, a jednocześnie bestsellerowy. Powieść przyniosła Wallace’owi sławę, została uznana za dzieło przełomowe dla literatury amerykańskiej. Na dorobek literacki autora składa się ponadto wiele opowiadań – w Polsce dostępnych w zbiorach: „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” (W.A.B. 2015) oraz „Niepamięć” (W.A.B. 2017) – a także liczne eseje, spośród których polskiego wydania doczekał się zbiór „Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię” (W.A.B. 2016). Krótko po premierze „Infinite Jest” Wallace rozpoczął pracę nad trzecią powieścią – „Bladym Królem” – której jednak nigdy nie ukończył. We wrześniu 2008 roku, po długoletnich zmaganiach z depresją, popełnił samobójstwo. Książka ukazała się w 2011 roku, a rok później została nominowana do Nagrody Pulitzera i znalazła się w gronie finalistów.

fot. WikiMedia

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.