Coraz więcej osób stać na opłacenie rachunków za prąd. Obecnie problem dotyczy co 10. mieszkańca naszego kraju. Rząd przygotowuje plan walki z ubóstwem energetycznym. Jak dowiadział się Business Insider Polska, konsumenci z największymi problemami mają być szczególnie chronieni przed zawirowaniami na rynku.
Serwis Businessinsider.com.pl informował o rządowych analizach przekazanych Komisji Europejskiej na temat grożącego Polkom i Polakom ubóstwa energetycznego – czytamy w informacji.
Najnowsze dane są niezwykle niepokojące — pokazują, że w kolejną dekadę możemy wejść z niemal półtoramilionową rzeszą gospodarstw niezdolnych do zaspokajania podstawowych potrzeb energetycznych.
W tej sprawie skontaktowano się z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. W odpowiedzi, przesłanej przez wydział komunikacji, resort zapewnił nas, że "walka z ubóstwem energetycznym oraz ochrona odbiorców wrażliwych są kluczowymi działaniami, bez których sprawiedliwa transformacja energetyczna sektora energetycznego w Polsce nie może się udać w pełni" - napisano.
"Będziemy dążyć do wzmocnienia pozycji najsłabszych konsumentów energii i uodpornienia ich na ewentualne zawirowania na rynku energii" — podkreślili przedstawiciele ministerstwa.
Resort odniósł się do najnowszych danych nt. ubóstwa energetycznego grożącego mieszkańcom Polski. Zaznaczył przy tym, że poziom ubóstwa energetycznego może być mierzony wieloma różnymi wskaźnikami, a na potrzeby KPEiK (Krajowego planu na rzecz energii i klimatu) wykorzystano wskaźnik "Wysokie Koszty, Niskie Dochody", odnoszący się zarówno do wymaganych wydatków ponoszonych na energię, jak i do dochodów gospodarstw domowych – wskazano w treści.
"Dane wskazują, że do 2019 r. obserwowano systematyczny spadek wartości wskaźnika (9,3 proc. w 2019 r.). Niestety, od 2020 r. nastąpiła zmiana tej korzystnej tendencji, co niewątpliwie było powiązane z kryzysem energetycznym, związanym z nadzwyczajnymi sytuacjami – wybuchem pandemii COVID-19 w marcu 2020 r. oraz agresją Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., których skutki są nadal widoczne i odczuwalne przez obywateli. W efekcie, w 2022 r. problem ubóstwa energetycznego w Polsce dotyczył ok. 10,5 proc. gospodarstw domowych" — poinformowało ministerstwo.
Zaznaczyło przy tym, że informacje zawarte w KPEiK mówią o "stabilizacji poziomu ubóstwa energetycznego w najbliższych latach, co należy rozumieć jako potrzebę przeciwstawienia się negatywnej tendencji wzrostowej w kontekście utrzymującej się niepewności, mimo stopniowej normalizacji sytuacji na rynku." – stwierdzono w treści.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapytał serwis też o plan rządu na walkę z ubóstwem energetycznym - czytamy.
"Rząd dąży do redukcji zjawiska ubóstwa energetycznego. To wymaga podejmowania kompleksowych działań, opartych nie tylko na wzroście dochodów osób najuboższych, ale także na zmniejszaniu ponoszonych kosztów energetycznych, m.in. poprzez zwiększanie efektywności energetycznej budynków (w czym pomagają inicjatywy takie jak możliwość uzyskania dotacji na termomodernizację w ramach Programu Czyste Powietrze)" — przekazano w odpowiedzi.
Ile Polacy będą płacić za prąd? Tego dowiemy się najpewniej za kilka tygodni, kiedy zaprezentowane zostaną konkretne rozwiązania. Obecnie w zakresie cen energii resort w dalszym ciągu prowadzi szczegółowe analizy i obserwacje rynku energii elektrycznej. "Celem na drugą połowę roku jest przygotowanie rozwiązań adekwatnych do sytuacji rynkowej, które z jednej strony ochronią najsłabszych odbiorców, a z drugiej pozwolą na racjonalne i stopniowe przywracanie warunków rynkowych" — przekazano serwisowi. (jmk)
Foto: GazetaPrawna.pl // GazetaPrawna.pl
Źródło: Businessinsider.com.pl