Ponad 40 proc. uczniów musi zorganizować sobie ferie samodzielnie

Ponad 40 proc. uczniów musi zorganizować sobie ferie samodzielnie

Ponad połowa z 4,66 mln uczniów może liczyć w ferie na zorganizowane atrakcje, reszta o ciekawe zajęcie musi zadbać sama. Główną przyczyną braku planów są pieniądze, szczególnie w domach, gdzie dziecko wychowywane jest tylko przez jednego z rodziców. Rodzinny budżet na zimowe wyjazdy w gospodarstwach domowych w pełnych rodzinach wynosi średnio 2485 zł, w domach, gdzie dzieckiem zajmuje się tylko mama lub tata - 884 zł - wynika z badania „Plany na ferie zimowe w 2024 r.” przeprowadzonego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Mimo, że ubiegły rok pod względem finansowym nie był łatwy, to obecnie większość rodziców deklaruje, że zamierza zorganizować swoim pociechom w ferie interesujące zajęcia. Podobną deklarację 12 miesięcy temu składało jedynie 40 proc. badanych. Może to oznaczać, że Polacy oswoili się już z wysokimi cenami i nie zaciskają pasa tak bardzo jak wcześniej, ewentualnie szukają atrakcyjniejszych cenowo alternatyw. Niewykluczone też , że jest im trudno odmawiać dzieciom kolejny rok. Warto jednak zauważyć, że wśród ankietowanych, którzy nie mają żadnych planów, brak pieniędzy jako główny powód takiej sytuacji podaje 56 proc. osób w związku i aż 88 proc. rodziców wychowujących dziecko w pojedynkę.

- Niestety zapewne nie bez wpływu na tłumaczenia rodziców samotnie wychowujących dzieci, dlaczego w tym roku nie będzie wyjazdu w góry, jest brak alimentów. Z zarejestrowanych w BIG InfoMonitor danych dotyczących zaległości alimentacyjnych wynika, że problem ten wciąż narasta. W 2023 r. o 6,6 tys. osób podwyższyła się liczba dłużników alimentacyjnych i o 1,4 mld zł kwota zadłużenia. Aktualnie są oni winni córkom i synom niemal 15,15 mld zł, czyli średnio 52 246 zł na osobę. To suma na zimowe i letnie aktywności przez wiele lat. Nie można też zapominać, że gdy nie ma alimentów, często brakuje również pieniędzy na zajęcia pozaszkolne – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

 

W zależności od sytuacji rodziny inne są źródła finansowania zimowych atrakcji. Najwięcej, bo ponad trzy czwarte pełnych rodzin deklaruje, że pokryje koszty z bieżących wpływów, a 29 proc. uszczupli też oszczędności. W rodzinach wyłącznie z matką lub ojcem odsetek ten w obu przypadkach jest znacznie niższy, częściej jednak przyda się im kredyt lub pożyczka. Na zorganizowanie ferii zadłuży się ok. 13 proc. samotnie wychowujących dzieci, wobec 5 proc. respondentów z pełnych rodzin.

Rodzinny wyjazd lub dwa tygodnie swobody. Każda opcja jest dobra

Według zapowiedzi, co trzeci uczeń spędzi ferie na wspólnym wyjeździe z rodziną, głównie w kraju. 11 proc. uczniów pojedzie na zorganizowane zimowisko bez rodziców. Tyle samo wyjedzie na zimową przerwę do dziadków lub innych członków rodziny. W miarę popularną opcją są też zajęcia stacjonarne, wysłanie dzieci na półkolonie lub inne atrakcje typu „ferie w mieście” deklaruje 9 proc. badanych. Ale nie wykluczone, że w ten sposób spędzi zimową przerwę więcej uczniów, bo aż 16 proc. ankietowanych rodziców edukujących się dzieci zakłada, że coś wymyśli, a po to rozwiązanie w razie potrzeby sięgnąć najłatwiej. Ponad 40 proc. opiekunów dzieci w wieku szkolnym informuje, że nie ma na ten okres dla nich żadnych propozycji. W domu zostanie 43 proc. dzieci z pełnych rodzin i 48 proc. z niepełnych.

 

Poza przyczynami finansowymi, drugim powodem braku planów na ferie wskazywanym przez ponad jedną czwartą badanych, jest brak takiego zwyczaju. Czy pusty kalendarz w czasie zimowej przerwy oznacza, że dzieci będą się nudzić? Być może, ale jak podkreślają psycholodzy, to wcale nie oznacza nic złego. Swobodna zabawa, bez nadmiernego nadzoru rodziców, to dokładnie to, czego wielu współczesnym dzieciom brakuje. Uwolnione od ściśle zaplanowanej, szkolnej codzienności dzieci, prawdopodobnie szybko same zorganizują sobie czas i odpoczną po swojemu.

 

Badanie zrealizowane przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor nt. zimowego wypoczynku Polaków, przeprowadzone 21-24 grudnia 2023 metodą CAWI wśród Polaków w wieku 18+ na próbie 1060 osób

Badanie zrealizowane przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor nt. zimowego wypoczynku Polaków, przeprowadzone 6 – 9 stycznia 2023 metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród Polaków w wieku 18+ na próbie 1060 osób

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.