BP

Prawybory w Wieruszowie podsumowane

Prawybory w Wieruszowie podsumowane

Prawybory w Wieruszowie dobiegły końca. Koalicja Obywatelska zdobyła 34,08 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość 32,32 proc., a Trzecia Droga — 11,94 proc. Frekwencja wynosiła 19,27 proc. Gmina Wieruszów organizuje swoje prawybory po raz trzeci. Miejscowi samorządowcy twierdzą, że na ich terenie wyniki oficjalnych głosowań – na kandydatów do parlamentu czy w elekcji prezydenckiej – są bardzo zbliżone do wyników ogólnopolskich.

Koalicja Obywatelska wygrywa wybory w Wieruszowie, zdobywająca 34,08 proc. głosów. Tuż za nią uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość (32,32 proc.) oraz Trzecia Droga (11,94 proc.). Na Konfederację oddano 6,64 proc. głosów. Nieco mniej na Lewicę — 6,35 proc. Z kolei na Komitet Polska Jest Jedna oddało głos 4,08 proc. uprawnionych. Bezpartyjni Samorządowcy uzyskali wynik 3,51 proc. – podał serwis Onet.pl

Jak możemy dowiedzieć się z oficjalnej strony gminy na Facebooku, frekwencja wynosiła 19,27 proc. Oto szczegółowe dane:
• liczba uprawnionych do głosowania — 11 tys. 184
• liczba wydanych kart do głosowania — 2 tys. 155
• liczba kart wyciągniętych z urny — 2 tys. 150
• liczba oddanych głosów ważnych — 2 tys. 110
• liczba głosów nieważnych — 40

W niedzielę wieruszowianie głosowali na poszczególne partie, a nie konkretnych polityków. Nie obowiązywała cisza wyborcza, dlatego przy domu kultury, gdzie odbywało się głosowanie, swoje stoiska rozłożyły różne partie — od Konfederacji po Lewicę i Koalicję Obywatelską. Na tę formę agitacji nie zdecydowała się jednak Zjednoczona Prawica – napisano w informacji.

Gmina Wieruszów organizuje swoje prawybory po raz trzeci. Miejscowi samorządowcy twierdzą, że na ich terenie wyniki oficjalnych głosowań – na kandydatów do parlamentu czy w elekcji prezydenckiej – są bardzo zbliżone do wyników ogólnopolskich.

"Ten fenomen został dostrzeżony już w 1997 r." – napisali organizatorzy o swoich prawyborach. I to właśnie na krótko przed głosowaniem do Sejmu sprzed 26 lat wieruszowianie po raz pierwszy wrzucali karty do urny w ramach własnej zabawy. Gminę odwiedziły takie tuzy ówczesnej polityki jak Marian Krzaklewski z AWS czy Józef Oleksy z SLD. Wieruszowskie prawybory w 1997 r. wygrało SLD (36 proc.), zdecydowanie wyprzedzając AWS (29 proc.), ale w prawdziwym głosowaniu kolejność była odwrotna (ugrupowanie Krzaklewskiego pobiło SLD stosunkiem 34:27) – przypomniał serwis.

Gmina na długo zaniechała organizacji swojej imprezy, ale wróciła do pomysłu w 2019 r. W drugiej edycji Wieruszowowi udało się potwierdzić (a przynajmniej bardziej niż w 1997 r.), że jest "Polską w pigułce". PiS zdobył w prawyborach sprzed czterech lat 46-procentowe poparcie (w prawdziwym głosowaniu wszystkich Polaków – 44 proc.), KO – 23-procentowe (w realnych wyborach było to 27 proc.), kolejność pozostałych ugrupowań także udało się przewidzieć w wieruszowskiej zabawie – napisano w treści.

Jak czytamy w podsumowaniu - "Cieszycie się z wygranych prawyborów w Wieruszowie? To od teraz przez miesiąc pracujecie dwa razy więcej, trafiacie dwa razy celniej, kochacie wyborców jeszcze mocniej. Bo ta wygrana to znak nadziei, nie gwarancja zwycięstwa. Wszystko w naszych rękach!" – napisał przewodniczący Platformy Obywatelskiej w mediach społecznościowych.

Foto: Bankier.pl // Gmina Wieruszów
Źródło: Onet.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.