W odpowiedzi na problemy środowiskowe, ekonomiczne i konsumenckie, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, wspólnie z konsorcjantami, pracuje nad opracowaniem metody ograniczenia poziomu emisji CO2 do atmosfery w efekcie produkcji żywności. Ponadto, wyniki prowadzonych prac badawczych przyczynią się do zagospodarowania pełnowartościowych odpadów spożywczych.
- Rezultaty projektu mają duży potencjał komercjalizacyjny, oparty na jego 3 podstawowych celach:
opracowaniu innowacyjnej metody obliczania śladu węglowego dla mrożonych produktów spożywczych; - opracowaniu innowacyjnych technologii produkcji nowych wyrobów mrożonych i liofilizowanych (vegaburgerów, past i liobatonów) z użyciem pełnowartościowego wysortu wielowarzywnego;
- wykonaniu prototypu linii technologicznej do produkcji żywności mrożonej, szczególnie formowania vegaburgerów, z zastosowaniem opracowanej metody liczenia śladu węglowego.
Więcej o projekcie: http://bityl.pl/j9X7p
Prace prowadzone są w ramach projektu „Opracowanie innowacyjnej metody obliczania śladu węglowego dla podstawowego koszyka produktów żywnościowych”, realizowanego z Programu BIOSTRATEG „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo”, nr umowy BIOSTRATEG3/343817/17/NCBR/2018, konsorcjum projektowe: Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego - Państwowy Instytut Badawczy (lider projektu), Uniwersytet Łódzki, Politechnika Poznańska, Łukasiewicz - PIMR, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Unifreeze Sp. z o.o.
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych
ul. Starołęcka 31, 60-963 Poznań, pimr.lukasiewicz.gov.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +48 61 871 22 22
Łukasiewicz - PIMR jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz – trzeciej pod względem wielkości sieci badawczej w Europie. Jako ekspert w technologiach wykorzystywanych w rolnictwie i technologiach przemysłu spożywczego dostarcza biznesowi atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania.
Łukasiewicz oferuje unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu - może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach.
Potencjał Sieci Badawczej Łukasiewicz skupia się wokół obszarów badawczych: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.
Więcej: https://lukasiewicz.gov.pl