Rynek pracownika na fali zwolnień w Polsce

Rynek pracownika na fali zwolnień w Polsce

Pracodawcy zapowiadali zwolnienie od kwietnia do grudnia 130 tys. osób. Tymczasem okazuje się, że planują przyjąć ponad pół miliona nowych - poinformował za "Rzeczpospolitą" serwis Money.pl. Gazeta na podstawie badania GUS podała, że w Polsce reaktywowany jest rynek pracownika.
 
Gazeta poinformowała, że "pomimo fali zwolnień grupowych zapowiedzianych w tym roku przez ponad setkę firm nie grozi nam wyraźny wzrost bezrobocia" -dowodzi ogłoszone badanie Głównego Urzędu Statystycznego, który ponownie sprawdził zapotrzebowanie na pracowników według zawodów - napisano.

Jak podano w "Rzeczpospolitej" - niezależnie od kategorii zawodowej i regionu kraju - zwalniane osoby nie powinny mieć w tym roku problemów ze znalezieniem nowej pracy. "Wszędzie widać przewagę planowanych przyjęć nad zwolnieniami" - podkreślił dziennik.

"Rz" zwraciła przy tym uwagę, że badanie GUS, które w pierwszym kwartale 2024 r. objęło bardzo szeroką grupę pracodawców (zatrudniających co najmniej jedną osobę), dowodzi, że od kwietnia do grudnia tego roku zamierzali oni zatrudnić 525,5 tys. pracowników. Z kolei przewidywane w tym czasie zwolnienia miały objąć niespełna 130 tys. osób - czytamy.
 
"To dobitnie pokazuje, że budowane lęki na temat psucia koniunktury na rynku pracy, ze względu na uruchamiane procedury zwolnień grupowych w dużych i średnich firmach, nie mają poparcia w danych" - ocenił Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zdaniem ekspertów, na których powołała się "Rzeczpospolita", zdecydowana większość przedsiębiorstw w Polsce już dawno zdała sobie sprawę, że pracowników brakuje, a zmiany demograficzne będą pogłębiać ich brak. Firmy starają się więc unikać zwolnień – stwierdzono dalej.

Według gazety na cięcia decydują się te firmy, w których wzrost kosztów pracy podważył opłacalność biznesu. Gazeta podaje, że według ostatnich danych GUS łączna liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy była od stycznia do lipca tego roku (233,2 tys.) o kilka procent mniejsza niż rok wcześniej i niż po siedmiu miesiącach 2022 r. Prawie 131 tys. osób zwolniono od kwietnia do lipca 2024 r. - co może wskazywać, że przewidziany w badaniu GUS poziom tegorocznych zwolnień (niespełna 130 tys.) został już osiągnięty – napisano w treści informacji.

Marcin Mrowiec, główny ekonomista Grant Thornton, uważa, że ponad czterokrotna przewaga planowanych przyjęć pracowników nad zwolnieniami w okresie o drugiego do czwartego kwartału może wskazywać, że firmy przygotowują się już do oczekiwanego ożywienia gospodarki, które powinno być dobrze widoczne na przełomie lat 2024 i 2025 – zaznaczono dalej.

Gazeta przypomniała, że obok krajowej konsumpcji prywatnej, która jest teraz główną siłą napędową wzrostu gospodarczego, nasz PKB już wkrótce zaczną wspierać fundusze unijne, a także cykliczne ożywienie w Europie Zachodniej, które zwiększy tam popyt na usługi i produkty z Polski - wskazano.

Zdaniem "Rz" na przygotowania firm do ożywienia gospodarki mogą wskazywać również dane z portali rekrutacyjnych. W lipcu, po raz pierwszy od ponad roku, opublikowano tam więcej ofert pracy niż w ciągu wcześniejszych 12 miesięcy – podsumowano w serwisie.   (jmk)

Foto: PropertyNews.pl // Shutterstock
Źródło: Money.pl / Rp.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.