Spada zakup mieszkań w Polsce

Spada zakup mieszkań w  Polsce

Maj był kolejnym miesiącem, w którym spadła liczba sprzedanych mieszkań na rynku pierwotnym w Polsce. Mimo to spadku cen nie widać – napisano w informacji serwisu Otodom.pl

Jak wynika z wyliczeń Otodom, na siedmiu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce firmy deweloperskie sprzedały 3,2 tys. mieszkań. Jest to wynik o 10 proc. gorszy niż w kwietniu i o 19 proc. gorszy niż w maju 2023 r. – czytamy.

Z raportu wynika, że mimo kolejnego miesiąca spadku sprzedaży spadku cen nie widać. Przeciętna cena mieszkań sprzedanych w maju była o 1,5 proc. wyższa niż średnia cena mieszkań sprzedanych w kwietniu i 20 proc. wyższa niż cena mieszkań sprzedanych rok wcześniej - napisano.

Maj był piątym miesiącem z rzędu, w którym firmy wystawiły na sprzedaż większą liczbę mieszkań, niż sprzedały. Na siedmiu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce ceny mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie rosną, a oferta mieszkań deweloperskich przekroczyła 47 tys. lokali – wskazano w treści.

— Wśród siedmiu największych miast Wrocław był w maju jedynym, gdzie sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym przewyższyła podaż. Odwrotną tendencję obserwujemy w Katowicach — przekazała Katarzyna Kuniewicz z Otodom.

Dodała, że cena mieszkań kupionych na rynku pierwotnym w Krakowie w maju br. pierwszy raz w historii tego miasta przekroczyła 15 tys. zł za metr kwadratowy.
Rok temu, w maju, klienci firm deweloperskich mogli wybierać z mniejszej o 8 tys. puli mieszkań niż obecnie, lecz średnia cena oferowanych wówczas lokali była o 15 proc. niższa niż obecnie – podano w podsumowaniu.    (jmk)

Foto: Rzeczpospolita // AdobeStock
Źródło: Otodom.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.