Waloryzacja emerytur w 2024 roku

 Waloryzacja emerytur w 2024 roku

12,3 proc. - to wskaźnik waloryzacji, który na przyszły rok szacuje rząd. Oczywiście może się on jeszcze zmienić, ale nawet jeśli nie, to będzie to waloryzacja nieznacznie niższa niż w tym roku. W marcu seniorzy otrzymali podwyżkę o 14,8 proc. – podał serwis Businessinsider.com.pl

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.
W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono informację o projekcie rozporządzenia rządu w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. – czytamy w informacji.

W informacji wskazano, że przyszłoroczny wskaźnik zostanie zwiększony o minimum ustawowe, czyli o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Taką propozycję przyjęto też na posiedzeniu Rady Ministrów 13 czerwca 2023 r. – podano.

Podczas czerwcowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister rodziny Marlena Maląg poinformowała, że zgodnie z szacunkami w 2024 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 12,3 proc.

"Na Radzie Ministrów przyjęliśmy założenia do waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur. Waloryzacja jest przewidywana na poziomie 12,3 proc. Cały jej koszt, łącznie z waloryzacją trzynastej i czternastej emerytury wyniesie ponad 43 mld zł" – przekazała minister Maląg.

Zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, w części dotyczącej realnego wzrostu płac, jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego (RDS). Podczas posiedzenia rady 10 lipca 2023 r. nie wypracowano jednak wspólnego stanowiska w tym zakresie – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Super Biznes - Super Express
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.