Wielki Piątek dniem wolnym od pracy?

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy?

Każdego roku przed Wielkanocą powraca temat konieczności ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy. Pomysł ten ma wielu zwolenników. Tego dnia nie pracuje się już w wielu europejskich krajach. Czy w Polsce są szanse na to, aby Wielki Piątek był dniem wolnym od pracy? – postawił pytanie serwis Gazetaprawna.pl

Przed nami Wielkanoc – jedno z najważniejszych świąt w roku. Wielu pracodawców już od dawna udziela swoim pracownikom  wolny w Wielki Piątek, który poprzedza te święta. Nawet w firmach, które tego dnia działają, zazwyczaj czas pracy ulega skróceniu – wspomniano w treści.
 
Część pracowników ten dodatkowy wolny czas wykorzystuje na ostatnie zakupy, sprzątanie i przygotowywanie potraw na świąteczny stół. Inni natomiast poświęcają go na praktyki religijne. Nie powinno więc dziwić, że pojawia się coraz więcej głosów apelujących o to, aby Wielki Piątek był oficjalnie dniem wolnym od pracy – czytamy.

Wielki Piątek już jest dniem wolnym w takich krajach jak Niemcy, Austria, Słowacja, Portugalia, Holandia i Wielka Brytania. Natomiast w Hiszpanii i Danii wolny jest dodatkowo także Wielki Czwartek – wskazano dalej.

Już w grudniu 2018 roku w Sejmie klub PSL-UED złożył poselski projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. Zakładał on, że dniami takimi mają stać się też Wielki Piątek i Wigilia. Projekt utknął jednak wówczas w Sejmie. Na ten moment nie trwają żadne prace w tym temacie - stwierdzono.

O to, aby Wielki Piątek oraz Wigilia poprzedzające Boże Narodzenie, były dniami ustawowo wolnymi od pracy już od dawna apelują też związkowcy. Jeżeli doszłoby do tego, liczba dni ustawowo wolnych zwiększyłaby się do 15 w ciągu roku. O tym, że może to pozytywnie wpłynąć na zachowanie odpowiedniej równowagi między życiem osobistym i zawodowym, mówił ostatnio w rozmowie z dziennikiem "Fakt" Paweł Galec z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Dodał on, że takie zmiany wydają się konieczne, również patrząc na przepracowanie Polaków. Jesteśmy bowiem jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Jak wynika z badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przeciętny Polak w wieku od 20 do 64 lat pracuje w ciągu tygodnia średnio 40,4 godziny. Dla porównania przeciętnie w krajach Unii Europejskiej czas ten wynosi 37,5 godziny – napisano w informacji.

Wspomnianemu przepracowaniu Polaków przeciwdziałać ma także 35-godzinny tydzień pracy. Już wkrótce – według zapowiedzi Nowej Lewicy – do Sejmu trafić ma projekt ustawy w tym temacie – przypomniał serwis.

W tym roku Wielki Tydzień, poprzedzający Wielkanoc, trwać będzie od Niedzieli Palmowej 24 marca do Wielkiej Soboty 30 marca. Najważniejsze dni w tym czasie to tzw. Triduum Paschalne – czas od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty. Dni te obchodzone są na pamiątkę męki i śmierci Chrystusa oraz oczekiwania na jego zmartwychwstanie – napisano dalej.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem w Polsce dniami ustawowo wolnymi od pracy związanymi z Wielkanocą jest Niedziela Wielkanocna i Lany Poniedziałek, które w tym roku przypadają odpowiednio 31 marca i 1 kwietnia. Drugie wielkanocne święto zbiegnie się więc w tym roku z prima aprilis – czytamy w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: na Temat //
Źródło: Gazetaprawna.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.