Miejsce, gdzie nauka i biznes nawiązują współpracę

Miejsce, gdzie nauka i biznes nawiązują współpracę

Badania, innowacje, rozwój

Wdrożeniem rynkowym efektów prac badawczo-rozwojowych i stymulowaniem współpracy ośrodków naukowych z przedsiębiorstwami zajmują się w Polsce m.in. tzw. parki technologiczne. Zalety kooperacji z tego typu instytucjami doceniają zarówno przedsiębiorcy, jak i naukowcy stawiający na innowacyjne, kreatywne rozwiązania. Jednym z najprężniejszych tego typu podmiotów w kraju jest Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A. Obecnie trwa komercjalizacja działalności tej instytucji otoczenia biznesu, w której szeroki zakres obejmuje nie tylko wynajem powierzchni biurowej, warsztatowo-produkcyjnej, wystawienniczej i konferencyjnej, ale także rozwój takich inwestycji własnych, jak budowa najnowocześniejszego ośrodka narciarstwa biegowego i biathlonu w Europie na Polanie Jakuszyckiej, czy powstanie Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D.

Rozmowa jest z Maciejem Klóską, Prezesm Zarządu Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A., Jakubem Trzyną, Koordynatorem Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D oraz Kamilem Kotem, Dyrektorem Funduszu Pożyczkowego DPIN

Strategia rozwoju

Jaka jest szczególna rola i w czym specjalizuje się Dolnośląski Park Innowacji i Nauki?

Maciej Klóska: Naszym nadrzędnym zadaniem jest dokonywać transformacji innowacyjnych rozwiązań, które powstają w ośrodkach naukowych tak, by stały się realnym, komercyjnym produktem wprowadzonym na rynek. Park pozyskuje fundusze na doskonalenie i rozwój swojej oferty, poszukuje i promuje nowe, funkcjonalne wyroby i usługi. Realizując komercjalizację innowacyjnych badań naukowych od 12 lat zapewniamy sprawną komunikację między przedsiębiorstwami, a uczelniami woj. dolnośląskiego. Jako, że jesteśmy jednostką należącą w zdecydowanej większości udziałów do Marszałka Województwa Dolnośląskiego (89,08 proc. akcji, pozostałe 10,92 proc. należy do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST- PARK” Sp. z o.o.) realizujemy również własne inicjatywy i inwestycje, przyczyniające się do rozwoju społeczno-gospodarczego całego regionu. Służy temu m.in. nasz program aktywizacji rynku pracy (w tym roku odbywa się jego trzecia edycja), dotacje dla młodych przedsiębiorców, usługi wpływające na rozwój małych i średnich firm, czego efektem będzie wzrost ich konkurencyjności i wzmocnienie potencjału.


Aktualnie powołujemy również do życia pierwszy w Polsce, innowacyjny Inkubator Druku 3 D, który będzie specjalizował się w wydrukach dowolnych elementów z tworzyw sztucznych i metalu, także modeli wykorzystywanych w medycynie. Niebawem otworzymy również pierwszy na terenie Aglomeracji Jeleniogórskiej Inkubator ICT w dziedzinie sportu i profilaktyki zdrowotnej, który zlokalizowany będzie w inwestycji, która jest naszą „perełką” – Dolnośląskim Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. To historyczny rejon, który od dziesięcioleci jest jednym z najważniejszych miejsc w Polsce dla osób uprawiających narciarstwo biegowe. Naszą intencją jest podnieść jego potencjał dzięki budowie nowoczesnego Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu. Dzięki tej inwestycji, po latach, w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach znów będą mogły gościć międzynarodowe zawody rangi mistrzowskiej. Powstanie profesjonalna baza treningowa dla sportów zimowych i letnich, ale obiekt będzie dostępny również całorocznie dla mieszkańców nie tylko Dolnego Śląska, ale także turystów z całej Polski i zza granicy, sportowców-amatorów i miłośników aktywnych form wypoczynku. Wzrośnie ranga i znaczenie regionu na mapie turystycznej Polski. Dzięki tej inwestycji wprowadzamy Polanę Jakuszycką w XXI wiek.

Ten nietypowy rodzaj działalności jak na park naukowy, zasługuje na szczególną uwagę. Co dokładnie stanowić będzie Centrum Sportu?

Maciej Klóska: Dolnośląskie Centrum Sportu obejmować będzie między innymi trasy biegowe i biathlonowe, stadion piłkarsko-lekkoatletyczny ze strzelnicą biathlonową, rolkostradę, kryty basen, stok saneczkowy i rowerowy. Bazę sportową uzupełni infrastruktura konferencyjna i hotelowa (190 miejsc noclegowych), centrum odnowy biologicznej wraz z saunarium i siłowniami – hotelową i profesjonalną z trenażerami do narciarstwa biegowego i systemami hipoksji do treningów z obniżoną zawartością tlenu, które symulują warunki wysokogórskie. Nasze Centrum będzie idealnym miejscem do przeprowadzania obozów kondycyjnych zawodowych sportowców. Ponadto, na tym terenie znajdzie się interaktywne Muzeum Sportów Zimowych, wypożyczalnia sprzętu sportowego, a całość uzupełniać będzie odpowiednio duży parking podziemny usytuowany pod stadionem. Projekt inwestycji w zakresie infrastruktury sportowej był konsultowany z polskimi i międzynarodowymi federacjami narciarstwa i biathlonu, a współfinansowany jest z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dolnośląski Inkubator Druku 3D

Wróćmy jeszcze do wspomnianego, wyjątkowego w skali kraju powstającego Inkubatora Druku 3D.

Jakub Trzyna: Inwestycja realizowana jest we Wrocławiu i ma zostać uruchomiona do końca tego roku. Rzeczywiście, to pierwszy w kraju tego typu podmiot, który powstaje na tak dużą skalę (pow. biurowa 1,8 tys. m2, pow. produkcyjna 5 tys. m2). Centrum Druku 3D będzie specjalizowało się w wydruku różnorakich elementów dla podmiotów gospodarczych czy medycyny. Inkubator stanowić będzie Laboratorium, Akademia oraz Klaster. Każda ze stref zostanie wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia drukujące, które w bezpiecznych warunkach pracy będą służyły małym przedsiębiorstwom i instytucjom, których nie stać na zakup takich drukarek i ich eksploatację (koszt jednej to ok. 1 mln zł). Pozyskaliśmy wysokiej klasy maszyny, które są stosowane w przemyśle zbrojeniowym, lotniczym, automotive i medycynie, gdzie wymagany jest wysoki poziom precyzji i jakości wydruku. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z infrastruktury biurowej, warsztatowo-produkcyjnej oraz otrzymywać wsparcie merytoryczne naszych inżynierów. Przedsięwzięcie ma również na celu działalność edukacyjną w zakresie technologii druku 3D i rozpowszechnienie wiedzy na ten temat wśród osób zainteresowanych. Inwestycja jest realizowana przy wsparciu środków unijnych w wysokości ponad 15 mln zł. Projekt będzie się rozwijał, bowiem naszym celem jest wzbogacenie Centrum Druku 3D o systemy pełnej automatyzacji obsługi urządzeń przez roboty i sztuczną inteligencję, która będzie odpowiadała za poprawność realizacji całego procesu druku i ewentualne niwelowanie błędów.


Fundusz Pożyczkowy

Jako instytucja publiczna o szczególnym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska wykraczają Państwo poza granice województwa, na przykład oferując konkretne wsparcie finansowe dla podmiotów spoza tego regionu.

Kamil Kot: Pozyskujemy środki publiczne na udzielanie preferencyjnych pożyczek niskooprocentowanych dla przedsiębiorców nie tylko z woj. dolnośląskiego, ale aktualnie również wielkopolskiego i lubuskiego. Są to między innymi tzw. pożyczki płynnościowe, inwestycyjne, rozwojowe czy przeciwdziałające negatywnym skutkom COVID-19 w przedsiębiorstwach. Szczególną ofertę kierujemy do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na poprawę dostępności budynków dla niepełnosprawnych mieszkańców.


Z racji trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się wiele firm w wyniku obostrzeń związanych z pandemią, dużą popularnością cieszą się nasze programy wparcia branż szczególnie narażonych na negatywne skutki – turystyczna, kulturowa i sportowa, jak hotele i pensjonaty, restauracje, organizatorzy turystyki, kluby sportowe i instytucje kultury. Wysokość takiego dofinansowania może wynosić nawet 3 mln zł.


Dużo wyższe kwoty na inwestycje czy rozwój, opiewające na 100–250 mln, a nawet 1 mld zł, mogą pozyskać u nas mikro- i małe  przedsiębiorstwa, także w ramach pożyczki obrotowej na przywrócenie płynności ograniczonej lub utraconej wskutek COVID-19. Tego typu programów mamy bardzo wiele, oferta nieustannie ewoluuje, zainteresowane podmioty zapraszam do kontaktu z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki.

Rozmawiała Zuzanna Pawełczyk

Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A. jest nominowany do tytułu Najwyższa Jakość Quality International 2022

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.