Dlaczego warto mieszkać w domu pasywnym?

Dlaczego warto mieszkać w domu pasywnym?

W ostatnim roku wzrosły koszty w zasadzie wszystkich nośników energii wykorzystywanych do ogrzewania domu. Kraje europejskie, jak również Polska stoją u progu ogromnej transformacji energetycznej, która związana jest nie tylko z obecną sytuacją polityczną, ale również wdrażaną od jakiegoś czasu polityką ekologiczną. Nic więc dziwnego, że każdy z nas dąży do tego, aby jego rachunki za ogrzewanie były mniejsze.

Jeżeli planujemy budowę, warto więc zastanowić się nad projektem domu pasywnego lub energooszczędnego. W dłuższej perspektywie taki budynek  jest bardziej przyjazny dla środowiska oraz ma niższe koszty eksploatacji.
Domy pasywne charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych i zastosowaniem szeregu rozwiązań, które zmniejszają zużycie energii. Dzięki odpowiedniemu ociepleniu, 3-komorowym oknom i rekuperacji można osiągnąć standardy pasywne. To odzwierciedlenie nowych trendów w budownictwie. Istotny jest również fakt, iż idea ta nie jest opatentowana, dlatego możliwe jest wznoszenie budynków w tym trendzie w różnych technologiach. Jak zaznaczają eksperci, filozofia domów wysoko energooszczędnych nie odnosi się jedynie do nowych inwestycji, ponieważ skupia się przede wszystkim na poprawie parametrów systemów istniejących w każdym budynku i nie wprowadza dodatkowych rozwiązań.

- Dzięki zastosowaniu właściwych materiałów izolacyjnych prawie każdy budynek, również wznoszony z pomocą starszych technologii, można przekształcić w energooszczędny lub znacznie podnieść jego parametry termoizolacyjne. Ponieważ w tym przypadku od budulca ważniejsze są izolacja termiczna i materiały uszczelniające - zaznacza Paweł Ławicki, Prezes Zarządu Enerpor Sp. z o.o.

W praktyce standard energetyczny domu pasywnego wymaga położenia grubszej izolacji i zastosowania lepszych po względem przenikalności cieplnej materiałów. Jednym z popularniejszych, wykorzystywanych w tym celu surowców jest styropian. - Dzieje się tak, ponieważ ma on bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, jego produkcja nie jest szkodliwa, podlega on również recyklingowi - zaznacza Paweł Ławicki, i dodaje - Nasz styropian jako materiał izolacyjny występujący w postaci płyt jest wykorzystywany w zasadzie we wszystkich gałęziach budownictwa. Jego sztywna struktura zapewnia doskonałą odporność na ściskanie i wilgoć, posiada również właściwości wodoodporne.

Styropian może być wykorzystywany do ocieplenia fundamentów, ścian, stropów i dachów. Materiał ten jest jednym z najlżejszych i łatwiejszych w obróbce tworzyw budowlanych, dzięki temu łatwo się z nim pracuje, co wpływa na skrócenie czasu budowy lub remontu. A dzięki właściwościom termoizolacyjnym i trwałości zachowuje doskonałe parametry przez cały okres użytkowania budynku, w którym jest  zastosowany.  Firmy zajmujące się wytwarzaniem materiałów budowlanych stale wprowadzają innowacyjne rozwiązania do produkcji, aby oferowane przez nich wyroby spełniały najbardziej rygorystyczne wymagania rynku oraz klientów. - Nasza firma dzięki wieloletniemu doświadczeniu dostarcza najwyższej klasy styropian, w tym płyty styropianowe EPS. Jako producent jesteśmy również zobligowani do wdrażania bardzo zaawansowanych prac badawczych na rzecz termoizolacji. W Enerpor dysponujemy nowoczesnym, w pełni zautomatyzowanym parkiem maszynowym oraz własnym nowoczesnym laboratorium, dzięki temu dostarczamy cenione w branży budowlanej produkty o bardzo dobrych właściwościach – zaznacza Paweł Ławicki.

Pamiętajmy również, że od  2021 roku w prawie budowlanym obowiązuje nowy standard energetyczny WT2021, jego wytyczne określają jakie normy w zakresie izolacyjności cieplnej powinny spełniać budynki. Wprowadzone zmiany są bardziej rygorystyczne i znacznie obniżają dopuszczalne wartości wskaźnika przenikania ciepła (U), zarówno w  odniesieniu do nowych domów, jak i tych modernizowanych. Dzięki tym przepisom budynki mają tracić mniej ciepła i ograniczyć produkcję zanieczyszczeń, co pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.

- Jako firma staramy się aktywnie działać na rzecz ograniczania emisji CO2 i wspieramy misję oszczędzania energii dla dobra klimatu – zaznacza Paweł Ławicki, i podsumowuje – Podkreślamy, że zastosowanie odpowiednich technologii i materiałów w ociepleniu budynku skutecznie zmniejsza opłaty za ogrzewanie i ogranicza zużycie paliw kopalnych w naszym codziennym życiu. A korzyści wynikające z wdrożenia tych rozwiązań są ogromne, zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska.


Enerpor Sp. z o.o. - czołowy producent styropianu, który specjalizuje się w wytwarzaniu płyt styropianowych typu EPS, wykorzystywanych głównie w branży budownictwa. W swojej ofercie posiada produkty przeznaczone do ocieplenia fasad, dachów, podłóg i fundamentów budynków.  Siedziba firmy wraz z w pełni zautomatyzowanym parkiem maszynowym mieści się w Kielcach.
Styropian eps firmy Enerpor został wyróżniony prestiżowym Złotym Godłem QI 2022 w XVI edycji Programu Najwyższa Jakość QI.


 Małgorzata Bachórz

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.