Polskie laboratoria i instytucje badawcze dogoniły świat w zakresie stosowanych rozwiązań, same niejednokrotnie przecierając szlaki w wielu dziedzinach. Oczywiście problemów nie brakuje, ale ten wyścig trwa, dzięki czemu doświadczamy najbardziej dynamicznego skoku technologicznego w dziejach ludzkości. Aby jednak polska nauka nie oddawała pola, musi współpracować ze sprawdzonymi i wiarygodnymi dostawcami wysokiej jakości technologii.
W branży nauk chemicznych czołowym partnerem w naszym kraju w tym zakresie jest przedsiębiorstwo WITKO (Łódź). Jest w stu procentach polską firmą rodzinną, która powstała ponad 30 lat temu z pasji do badań i odkryć, a także jedynym rodzimym udziałowcem międzynarodowej Grupy LLG-Lab Logistic (od 2004 r.). Specjalizuje się w opracowywaniu i dostarczaniu kompleksowych i innowacyjnych rozwiązań dla laboratoriów. Zajmuje w tym segmencie wiodącą pozycję w Polsce, będąc sprawdzonym kooperantem naukowców i producentów w dziedzinach zaawansowanych technologii, biotechnologii, farmacji, medycyny czy laboratoriów rządowych.
Wraz z początkiem przemiany ustrojowej w Polsce w 1989 r., chemik Sławomir Witkowski postanowił połączyć pasję do tej dziedziny z możliwością prowadzenia biznesu. Polskie laboratoria dysponowały przestarzałymi technologiami, brakowało sprzętu i odczynników. Nawiązał więc współpracę z amerykańskim producentem (J.T. Baker) uzyskując wyłączność na dystrybucję
w Polsce. WITKO do dziś jest przedstawicielem tej firmy, ale w portfolio znajduje się ponad milion produktów od kilkuset innych światowych producentów, w tym bardzo konkurencyjnych odczynników własnej marki Chemsolve®. Firma posiada swoje magazyny dystrybucji w Łodzi oraz w Meckenheim w Niemczech.
Pracownicy WITKO (dziś jest to ok. 50 osób, w tym kilka z tytułem doktora) od podstaw uczyli się nowoczesnych metod badawczych czy sposobów przechowywania substancji chemicznych. I to był pierwszy moment, kiedy firma wyprzedziła obowiązujące przepisy, wdrażając unijne normy wiele lat przed tym, kiedy Polska zaczęła realizować dyrektywy w okresie przedakcesyjnym i po wstąpieniu do UE.
– Mocno wierzymy w fascynującą siłę innowacji i nauki zarówno w stosunku do rozwoju człowieka, jak i ochronienia środowiska. Prowadzimy politykę neutralności klimatycznej i pomagamy firmom i instytucjom stale poprawiać zrównoważony charakter badań naukowych poprzez zrównoważone, innowacyjne rozwiązania, orędownictwo i edukację na rzecz „zielonych laboratoriów”. Zgodnie z naszą strategią odpowiedzialnego biznesu, angażujemy się w liczne inicjatywy społeczne, mające na celu wsparcie osób potrzebujących, rozwój kreatywności i talentów dzieci – mówi Małgorzata Witkowska, która wraz z mężem Sławomirem trzyma ster przedsiębiorstwa.
WITKO maksymalnie dopasowuje rozwiązania do potrzeb zarówno funkcjonujących placówek naukowych, jak i tych planowanych. Projektowanie i budowa laboratoriów wraz ze wszelkimi instalacjami i wykończeniem wnętrz, obejmuje aparaturę naukową, sprzęt i akcesoria, specjalistyczne meble, materiały zużywalne, zgodnie z obowiązującymi specyfikacjami i koncepcją
funkcjonalną. WITKO zapewnia również autoryzowany serwis urządzeń wraz z kalibracjami i wzorcowaniem.
Joanna Chrustek
Przedsiębiorstwo WITKO za wdrożony Zintegrowany System Zarządzania Jakością wraz z wymaganiami NATO w zakresie projektowania, prac rozwojowych i produkcji, zostało nominowane do tytułu Najwyższa Jakość Quality International 2022.