Z pasji do nauki

Z pasji do nauki

Polskie laboratoria i instytucje badawcze dogoniły świat w zakresie stosowanych rozwiązań, same niejednokrotnie przecierając szlaki w wielu dziedzinach. Oczywiście problemów nie brakuje, ale ten wyścig trwa, dzięki czemu doświadczamy najbardziej dynamicznego skoku technologicznego w dziejach ludzkości. Aby jednak polska nauka nie oddawała pola, musi współpracować ze sprawdzonymi i wiarygodnymi dostawcami wysokiej jakości technologii.

W branży nauk chemicznych czołowym partnerem w naszym kraju w tym zakresie jest przedsiębiorstwo WITKO (Łódź). Jest w stu procentach polską firmą rodzinną, która powstała ponad 30 lat temu z pasji do badań i odkryć, a także jedynym rodzimym udziałowcem międzynarodowej Grupy LLG-Lab Logistic (od 2004 r.). Specjalizuje się w opracowywaniu i dostarczaniu kompleksowych i innowacyjnych rozwiązań dla laboratoriów. Zajmuje w tym segmencie wiodącą pozycję w Polsce, będąc sprawdzonym kooperantem naukowców i producentów w dziedzinach zaawansowanych technologii, biotechnologii, farmacji, medycyny czy laboratoriów rządowych.

Wraz z początkiem przemiany ustrojowej w Polsce w 1989 r., chemik Sławomir Witkowski postanowił połączyć pasję do tej dziedziny z możliwością prowadzenia biznesu. Polskie laboratoria dysponowały przestarzałymi technologiami, brakowało sprzętu i odczynników. Nawiązał więc współpracę z amerykańskim producentem (J.T. Baker) uzyskując wyłączność na dystrybucję
w Polsce. WITKO do dziś jest przedstawicielem tej firmy, ale w portfolio znajduje się ponad milion produktów od kilkuset innych światowych producentów, w tym bardzo konkurencyjnych odczynników własnej marki Chemsolve®. Firma posiada swoje magazyny dystrybucji w Łodzi oraz w Meckenheim w Niemczech.

Pracownicy WITKO (dziś jest to ok. 50 osób, w tym kilka z tytułem doktora) od podstaw uczyli się nowoczesnych metod badawczych czy sposobów przechowywania substancji chemicznych. I to był pierwszy moment, kiedy firma wyprzedziła obowiązujące przepisy, wdrażając unijne normy wiele lat przed tym, kiedy Polska zaczęła realizować dyrektywy w okresie przedakcesyjnym i po wstąpieniu do UE.

– Mocno wierzymy w fascynującą siłę innowacji i nauki zarówno w stosunku do rozwoju człowieka, jak i ochronienia środowiska. Prowadzimy politykę neutralności klimatycznej i pomagamy firmom i instytucjom stale poprawiać zrównoważony charakter badań naukowych poprzez zrównoważone, innowacyjne rozwiązania, orędownictwo i edukację na rzecz „zielonych laboratoriów”. Zgodnie z naszą strategią odpowiedzialnego biznesu, angażujemy się w liczne inicjatywy społeczne, mające na celu wsparcie osób potrzebujących, rozwój kreatywności i talentów dzieci – mówi Małgorzata Witkowska, która wraz z mężem Sławomirem trzyma ster przedsiębiorstwa.

WITKO maksymalnie dopasowuje rozwiązania do potrzeb zarówno funkcjonujących placówek naukowych, jak i tych planowanych. Projektowanie i budowa laboratoriów wraz ze wszelkimi instalacjami i wykończeniem wnętrz, obejmuje aparaturę naukową, sprzęt i akcesoria, specjalistyczne meble, materiały zużywalne, zgodnie z obowiązującymi specyfikacjami i koncepcją
funkcjonalną. WITKO zapewnia również autoryzowany serwis urządzeń wraz z kalibracjami i wzorcowaniem.

Joanna Chrustek

 

Przedsiębiorstwo WITKO za wdrożony Zintegrowany System Zarządzania Jakością wraz z wymaganiami NATO w zakresie projektowania, prac rozwojowych i produkcji, zostało nominowane do tytułu Najwyższa Jakość Quality International 2022.

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.