W nadchodzących wyborach prezydenckich smartfon zastąpi dowód osobisty. To możliwe dzięki najnowszym wytycznym PKW, które rewolucjonizują sposób potwierdzania tożsamości przy urnach – podał za portalem Prawo.pl w informacji serwis MSN.com/pl.
Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała, że wyborcy będą mogli potwierdzić swoją tożsamość nie tylko tradycyjnymi dokumentami, ale również za pomocą aplikacji mObywatel. To efekt postanowienia Sądu Najwyższego z 7 maja 2025 r., o czym informował portal Prawo.pl.
"Wyborca może okazać komisji dowolny dokument ze zdjęciem, w tym również dokument, który utracił ważność, pod warunkiem że ustalenie tożsamości nie budzi wątpliwości" — napisano w komunikacie PKW.
Procedura z mObywatelem wymaga zaktualizowanej aplikacji (wersja 4.56.0 lub nowsza). Wyborca musi zalogować się, wybrać opcję "Kod QR", a następnie zeskanować kod pokazany przez członka komisji – wyjaśniono w treści.
Weryfikacja obejmuje sprawdzenie danych mDowodu, zabezpieczeń wizualnych i poprawności działania aplikacji. Jak podkreśla PKW, cytowana przez Prawo.pl: "Obowiązkiem komisji jest wyłącznie potwierdzenie tożsamości wyborcy." - zaznaczono.
Serwis Prawo.pl poinformował, że cały proces ma przebiegać z poszanowaniem prywatności — weryfikacja musi minimalizować ryzyko ujawnienia danych osobowych osobom trzecim. W razie wątpliwości karta do głosowania nie zostanie wydana – podkreślono w podsumowaniu. (jmk)
Foto: Pixabay.com //
Źródło: MSN.com/pl // Prawo.pl /
Tożsamość wyborcy sprawdzana wg nowych zasad
