Jak Będzin zmienił się w czasie pandemii?

Jak Będzin zmienił się w czasie pandemii?

Pandemia nie sparaliżowała Będzina

Za nami wyjątkowo trudny rok – pandemia pokrzyżowała wiele planów i zmusiła nas do zmiany priorytetów. Największy nacisk trzeba było położyć na bezpieczeństwo mieszkańców, na zapewnienie jak najlepszej ochrony seniorom i pomoc osobom zakażonym wirusem, na wsparcie działań służby zdrowia oraz placówek pomocy społecznej.

Łukasz Komoniewski,
prezydent Będzina

– Jednak nie był to czas stracony. Wszystkie podejmowane kroki zostały wysoko ocenione przez mieszkańców i Będzin utrwalił swój wizerunek miasta dbającego o swoich obywateli poprzez pomoc skierowaną do najbardziej potrzebujących i sprawnie reagującego na bieżące problemy – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Mimo wyjątkowej sytuacji w Będzinie udało się w minionym roku zrealizować wiele inwestycji. Do najważniejszych z nich należała adaptacja budynku dawnego Gimnazjum nr 1 na Żłobek Miejski nr 3 i Przedszkole nr 1. Za budynkiem żłobka i przedszkola przy ul. Sportowej zbudowano nowy plac zabaw. Natomiast nieopodal, przy Szkole Podstawowej nr 1 powstał parking Kiss&Ride. Zadbano także o bezpieczeństwo w mieście, w wielu miejscach pojawiło się nowe oznakowanie poziome na ulicach wyznaczające przejścia dla pieszych, miejsca postojowe czy ścieżki rowerowe, a także barierki zabezpieczające przejścia przez torowiska.

W Łagiszy powstał nowoczesny kompleks sportowy, który obejmuje oświetlone boisko, zaplecze socjalne oraz siłownię pod gołym niebem i miejsca parkingowe. Wzbogacił on dotychczasową bazę rekreacyjno-sportową miasta, która obejmuje dziś takie obiekty, jak: skatepark, lodowisko, korty, basen kryty, bawialnia, wodny plac zabaw, pumptrack, boiska do siatkowej piłki plażowej, boiska do piłki nożnej w 3 lokalizacjach. Jedną z inwestycji ostatnich lat cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem będzinian jest plaża miejska. W rejonie nadrzecznym Brzozowica w ramach projektu „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy” powstała przestrzeń rekreacyjna, gdzie każdy może wypocząć w upalne dni – poopalać się, pograć w plażową siatkówkę, skorzystać z dostępnych leżaków czy hamaków, a przy okazji skorzystać z usług gastronomicznych, poćwiczyć na siłowni czy pospacerować wzdłuż rzeki. W 2020 roku plaża wzbogacona została o nowoczesne miejsca do wypoczynku – drewniane parklety – stanęły one także na zrewitalizowanych bulwarach nad Czarną Przemszą i przy tężni w Parku Syberka.

Niezależnie od trudnej sytuacji i konieczności odnalezienia się w nowej pandemicznej rzeczywistości udało się w ubiegłym roku przeprowadzić dwie sztandarowe inwestycje. Pierwszą z nich jest rewitalizacja unikatowego obiektu architektury przemysłowej, jakim jest nitowana wieża ciśnień w dzielnicy Grodziec. Podczas rewitalizacji odtworzono konstrukcję dachu, wzmocniono fundamenty oraz zagospodarowano teren wokół wieży: zbudowano schody i miejsca postojowe oraz zamontowano nowoczesne oświetlenie obejmujące lampy parkowe i iluminację świetlną wieży. – Udało nam się przywrócić mieszkańcom obiekt, który jest jedną z wizytówek Grodźca i swoistym świadkiem historii oraz elementem tożsamości tej poprzemysłowej dzielnicy Będzina – mówi prezydent Łukasz Komoniewski.

Drugą zakończoną inwestycją jest ponad dwuhektarowy teren grodzieckiego parku Rozkówka, który przeszedł całkowitą modernizację. Park zyskał nowe oblicze i stał się ciekawym miejscem wypoczynku mieszkańców dzielnicy. Przebudowany amfiteatr, nowe dydaktyczne place zabaw oraz przyrodnicza ścieżka dydaktyczna, a także parking i ścieżki rekreacyjne w miesiącach letnich będzie na pewno jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców.

Do przedsięwzięć o naprawdę dużym zasięgu należy zaliczyć wybudowaną halę widowiskowo-sportową na 2,5 tys. osób, która powstała u zbiegu ulic Sportowej i Piłsudskiego. To nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt, który tworzy w śródmieściu prawdziwy kompleks sportowo-rekreacyjny. – Budowa Będzin Areny wpisuje się w szerszy program rewitalizacji tej części miasta. Bulwary nad Czarną Przemszą wraz z nowo powstałą halą sportową staną się bezpiecznym i dobrze funkcjonującym obszarem umożliwiającym mieszkańcom wypoczynek przy jednoczesnym zapewnieniu rozrywek o charakterze kulturalnym i sportowym – mówi prezydent Będzina.

– Miniony rok był niezwykle trudny dla nas wszystkich. Postawił przed nami nowe wyzwania, zweryfikował podejście do wielu kwestii. Musieliśmy dbać o jego dalszy rozwój, kontynuować rozpoczęte prace inwestycyjne, ale równocześnie odnaleźć się w pandemicznej sytuacji i podjąć skuteczne kroki, aby chronić jak najlepiej mieszkańców miasta. I mam nadzieję, że udało nam się połączyć oba te aspekty i Będzin uznawany jest przez mieszkańców za miejsce przyjazne i bezpieczne ze zrewitalizowanymi przestrzeniami miejskimi oraz ciekawym zapleczem turystycznym – podsumowuje prezydent Ł. Komoniewski.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.