Wodociągi planują podwyżki

Fot:  Michal Jarmoluk from Pixabay

Drastyczny wzrost kosztów prądu i gazu sprawił, że aż 70 proc. firm wodno-kanalizacyjnych ma straty na podstawowej działalności. Już niemal 300 wodociągów stara się o zgodę na podwyżki taryf. Regulator usiłuje tę falę powstrzymać  – informuje serwis Rp.pl

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zgodziło się na zmianę taryf tylko w nielicznych przypadkach. - W razie braku wzrostu taryf konieczne będzie znaczące ograniczenie inwestycji, w tym mających na celu spełnienie legislacji polskiej i europejskiej. A to skutkować może karami nakładanymi na Polskę – ostrzegała Zofia Koszutska-Taciak z firmy wodociągowej Aquanet w Poznaniu.
 
Taryfy wodno – ściekowe były zatwierdzone w 2021 r.  na najbliższe trzy lata. Wówczas aż 90 proc. wniosków zostało zatwierdzonych. Jak pisze serwis Rp.pl, ceny w kraju są bardzo zróżnicowane.

"W poznańskim Aquanecie metr sześcienny wody skosztuje 5,03 zł brutto, a ścieków 7,39 zł. Mieszkańcy Kielc za wodę i ścieki płacą po 10,90 zł brutto. W ubiegłym roku opłaty wzrosły tam o blisko 8 proc., w tym o ponad 4 proc., w przyszłym mają skoczyć o 3,7 proc. Mieszkańcy Warszawy płacą za wodę 3,89 zł, za ścieki 5,96 zł, a łączna cena dla obu usług to 9,85 zł brutto." - pisze serwis.
 
Na kondycji spółek wodociągowych odbijają się rosnące koszty energii elektrycznej, gazu i paliw. Lubelskie wodociągi 15 czerwca br. złożyły wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy "w związku z drastyczną zmianą warunków ekonomicznych w kraju". Podnoszą w nim, że ceny energii elektrycznej wzrosły o kilkaset procent. Wody Polskie poinformowały, że wpłynęło do nich już 285 wniosków o skrócenie okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy – czytamy dalej w informacji.
 
"Skrócenie trzyletniego okresu to nic innego jak prośba o podwyżkę" - podkreśla serwis Rp.pl. - Średni wzrost ceny za usługę dostarczania wody w stosunku do ceny proponowanej w pierwszym okresie obowiązywania taryfy wynosi 15,82 proc., a w przypadku ścieków jest to 20,20 proc. - wyliczyły Wody Polskie, cytowane przez serwis.
Pozytywną decyzję wydano dotychczas w sprawie 18 wniosków, a w 85 przypadkach odmówiono zmiany cen. Wody Polskie podkreślają, że skrócić czas obowiązywania taryfy można tylko w uzasadnionych przypadkach. Spółka wodociągowa musi udowodnić, że jej sytuacja ekonomiczna uległa zmianie.

Jak podała Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, na 204 przedsiębiorstwa, które wypełniły jej ankietę, stratę na działalności wodno-kanalizacyjnej w I kwartale 2022 r. poniosło 70 proc. "Zdecydowaną większość firm dotknęły drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu" – podano w informacji.

Źródło: Rp.pl

Image by Michal Jarmoluk from Pixabay

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.