Czesi kupują w Polsce

Czesi kupują w Polsce

Jeśli na zakupy, to do Polski — taką zasadę wyznawać mogą Czesi. A wszystko dlatego, że dzięki najniższemu kursowi czeskiej korony wobec złotego zakupy w naszym kraju są dla nich najtańsze od 1995 r.- podał serwis Businessinsider.com.pl

Dotyczy to nie tylko indywidualnych zakupów, do których dodatkowo zachęca zerowy VAT na niektóre produkty spożywcze w Polsce, ale także instytucjonalnych importerów - napisano.

Portal Seznam Sprawy wskazuje, że korona osiągnęła w ostatnich tygodniach najmocniejszy poziom od 28 lat, na krótko schodząc poniżej poziomu 5 koron za złotego - podano.

„Polska waluta w ciągu półtora roku osłabiła się wobec korony o 10 proc., a w ciągu ostatnich trzech lat — o mniej niż jedną piątą" — czytamy w informacji.

Już w grudniu 2022 r. Sztiepan Krzeczek, ekonomista i doradca premiera Czech zachęcał do zakupów w Polsce.

— Polecam wyjazd na zakupy do Polski, gdzie niektóre produkty spożywcze można kupić za połowę ceny — mówił. Jak wcześniej pisano, przez rok cena cukru w Czechach wzrosła ponad dwukrotnie.

Przed rokiem dziesięć jaj kosztowało około 26 koron, czyli około 5 zł, w tym roku jest to już 49 koron.

Wysokie ceny żywności, wraz z kosztami utrzymania mieszkań, są jednymi z czynników wzrostu inflacji, która w Czechach w listopadzie wyniosła 16,2 proc. W październiku było to 15,1 proc. Ceny żywności liczone rok do roku wzrosły o 19,2 proc. Droższe są tradycyjnie kupowane w okresie przedświątecznym produkty – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Wałbrzych.Wyborcza.pl
Źródło: Businessinsider.com.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.