Czy gospodarka polska wychodzi z recesji?

Czy gospodarka polska wychodzi z recesji?

Szacunkowe dane o dynamice PKB w Polsce za III kwartał 2023 r. będą jednymi z najważniejszych publikacji makroekonomicznych w tym tygodniu. Ekonomiści prognozują, że po dwóch kwartałach z rzędu spadku rok do roku, wreszcie nastąpił wzrost. Pozytywny wpływ miało ożywienie konsumpcji i mniej negatywny wkład zapasów.


We wtorek o godz. 10.00 Główny Urząd Statystyczny poda pierwsze szacunkowe dane, dotyczące dynamiki polskiego Produktu Krajowego Brutto w III kwartale 2023 r. Ze średniej prognoz ekonomistów wynika, że nasz PKB w ujęciu rok do roku urósł o 0,4 proc. To oznaczałoby, że po dwóch spadkowych kwartałach z rzędu z ujemną roczną dynamiką (-0,6 proc. w II kwartale i -0,3 proc. w I kwartale), wreszcie mielibyśmy wzrost – podał serwis Businessinsider.com.pl.

Ekonomiści Credit Agricole Banku Polska szacują, że dynamika PKB w III kwartale odbiła do 0,5 proc. rok do roku. "Głównymi czynnikami oddziałującymi w kierunku zwiększenia tempa wzrostu gospodarczego były wyższy (czyli mniej ujemny) wkład zmiany zapasów oraz wyższa dynamika konsumpcji powiązana ze spadkiem inflacji i wzrostem realnych wynagrodzeń gospodarstw domowych. W kierunku obniżenia dynamiki PKB oddziaływało natomiast zmniejszenie kontrybucji eksportu netto. Nasza prognoza kształtuje się nieznacznie powyżej konsensusu, a tym samym jej materializacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji" — napisali w poniedziałkowym raporcie.

Nieco mniej optymistyczni są ekonomiści BNP Paribas. Na podstawie miesięcznych danych o aktywności gospodarczej (produkcja przemysłowa, produkcja budowlano-montażowa, sprzedaż detaliczna) i ankietowych badań koniunktury, szacują, że dynamika wzrostu gospodarczego przyspieszyła w okresie lipiec-wrzesień do 0,3 proc. rok do roku – stwierdzono w treści.

Wyższą prognozę od średniej mają m.in. eksperci Santandera i PKO BP, zakładający wzrost w III kwartale o 0,6 proc. "Szacujemy, że dane potwierdzą powrót gospodarki do wzrostów (0,6 proc. rok do roku). W naszej ocenie będzie to głównie zasługą odbicia konsumpcji prywatnej (0,1 proc. rok do roku) po dwóch kwartałach spadków o ponad 2 proc. rok do roku, chociaż tę tezę zweryfikujemy dopiero przy publikacji szczegółowych danych 30 listopada" — napisali eksperci PKO BP.

Polska uniknęła recesji w tym cyklu spowolnienia gospodarczego. Przynajmniej według jednej z jej definicji, często stosowanej przez ekonomistów: muszą być dwa kwartały ujemnej kwartalnej dynamiki z rzędu, aby mówić o recesji. U nas, w ujęciu kwartał do kwartału, ostatnie spadkowe kwartały przeplatały się ze wzrostowymi – czytamy w wyjasnieniu.

Najbardziej optymistyczni byli analitycy ING Banku Śląskiego. Ich szacunki wskazały, że po dwóch z rzędu kwartałach spadku aktywności gospodarczej w ujęciu rocznym, ubiegły kwartał przyniósł odbicie, a PKB wzrósł o 0,7 proc. – podano dalej

"Prognozujemy, że lepszej kondycji gospodarki sprzyjała poprawa konsumpcji prywatnej, którą wspierał spadek inflacji i kontynuacja dynamicznego wzrostu płac. Mniejszy niż w poprzednich dwóch kwartałach tego roku był też zapewne negatywny wkład zmiany stanu zapasów do zmiany PKB" — napisali w poniedziałkowym komentarzu.

W całym 2023 r. eksperci ING oczekują polskiego wzrostu gospodarczego w okolicach 0,4 proc., a w 2024 przyspieszenia "do co najmniej 2,5 proc. z szansami na lepszy wynik". Z kolei Narodowy Bank Polski w najnowszej projekcji inflacyjnej, opublikowanej w piątek (centralna ścieżka projekcji), że w tym roku dynamika PKB wyniesie tylko 0,3 proc. (co oznacza spore spowolnienie z 5,3 proc. w 2022 r.), a w latach 2024 i 2025 przyśpieszy odpowiednio do 2,9 proc. i 3,5 proc. – czytamy w informacji.

Dla porównania agencja ratingowa Fitch w piątek w zrewidowanych prognozach dla Polski (przy okazji publikacji aktualizacji ratingu) prognozowała wzrost PKB w tym roku o 0,4 proc. oraz przyśpieszenie do 2,4 proc. w 2024 r. i 3,2 proc. w 2025 r. Oznacza to zbieżność prognoz z przewidywanym rozwojem pozostałych krajów Unii Europejskiej – podsumował serwis Businessinsider.com.pl (jmk)

Foto: Bankier.pl // Bartłomiej Pietrzyk / Shutterstock
Źródło; Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.