Dodatkowa zmiana w podatku od mieszkań

Dodatkowa zmiana w  podatku od mieszkań

Proponowane przez MRiT rozwiązania ws. pakietowych zakupów lokali mogą wpłynąć na jeszcze mniejszą dostępność mieszkań - uważają eksperci. Dodają, że pomysły na nałożenie dodatkowego opodatkowania na osoby i firmy kupujące mieszkania to prosta droga do podwyżki stawek najmu. Nie wiadomo też, kto i jak będzie sprawdzał liczbę posiadanych mieszkań – podał serwis Money.pl.

Osoba posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych będzie mogła kupić tylko jedno mieszkanie raz na rok - takich zmian chce rząd

We wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o skierowaniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projektu ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych – napisano w informacji.

Projekt zakłada, że osoba (zarówno instytucje, jak i fundusze inwestycyjne czy indywidualni inwestorzy) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych będzie mogła kupić tylko jedno mieszkanie raz na rok.

Ponadto kupując szóste lub kolejne mieszkanie trzeba będzie zapłacić wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc., przy czym podatek będzie stosowany także przy transakcjach na rynku pierwotnym.

Jesteśmy przeciwko ograniczeniom w branży mieszkaniowej i sektorze najmu instytucjonalnego, bo ich skutkiem może być zwiększenie luki mieszkaniowej – powiedziała Zuzanna Wiak z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Dodała, że już teraz dostępność mieszkań drastycznie spadła, podobnie jak liczba rozpoczynanych budów - czytamy w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Księgowość - Infor
Źródło: Money.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.