Inflacja wyprzedziła wzrost płac

Inflacja wyprzedziła wzrost płac

GUS podał nowe dane o płacach Polaków. Wynagrodzenie w październiku licząc rok do roku wzrosło o 13,0 proc. - poinformował GUS. Analitycy prognozowali 14-proc. wzrost wynagrodzeń – podał serwis Interia.pl.

Tylko dla porządku przypomniano, że inflacja sięgnęła w Polsce poziomu 17,9 proc.

Płace pozostają w tyle za cenami. Tendencja ta będzie się utrzymywać - szczyt presji cenowej wciąż przed nami

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał najnowsze dane o wynagrodzeniach Polaków. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2022 r. wyniosło 6.687,92 zł (wzrost 13 proc. rok do roku) – czytamy w informacji.

Ankietowani przez Polską Agencję Prasową analitycy przewidywali wzrost płac w październiku o 14 proc. rok do roku – wskazał serwis.
GUS poinformował także, że zatrudnienie w październiku (rdr) wzrosło o 2,4 proc. - GUS. Konsensus prognoz dla PAP wynosił 2,2 proc.

- Dynamika płac powinna przybrać wartość poniżej 14,0 proc. rok do roku wobec poprzedniego odczytu na poziomie 14,5 proc. rok do roku - przewidywał jeszcze przed ogłoszeniem danych GUS Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

- Tendencja ta powinna utrzymać się przez kilka kolejnych kwartałów, tym bardziej, że szczyt presji cenowej wciąż przed nami - zwrócił uwagę Sawicki.

Przypomniano, iż Główny Urząd Statystystyczny na początku listopada poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w III kw. '22 r. wzrosło o 14,6 proc. rdr i wyniosło 6.480,67 – czytamy w podsumowaniu.

Foto: Forsal
Źródło: Interia.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.