Ostrzegamy. W lasach i na terenach zielonych budzą się kleszcze

Kolejne zagrożenie czyha z otwartymi odnóżami w lasach i terenach zielonych

Leśnicy ostrzegają. Przed pójściem do lasu, a nawet do parku lepiej dobrze się zabezpieczyć. O tej porze roku kleszcze budzą się do życia – informuje portal O2.pl


Zima łagodna, sucha i pogodna ustąpiła. Wiosna zaczęła się na dobre z również wyśmienitą pogodą. Nad Polską świeci słońce, co zachęca do spacerów po lesie czy do wypadu na łąkę za miasto, na przykład na piknik. Należy jednak być rozważnym i nie stracić głowy z powodu wyższych temperatur. Na łonie natury czyhają na nas nie tylko przyjemności, ale i niebezpieczeństwa, przed którymi ostrzegają leśnicy – czytamy w informacji.

Lasy Państwowe wydały komunikat, w którym ostrzegają przed... kleszczami. Nieprzyjemne stawonogi są już aktywne i jak informują leśnicy czekają na spacerowiczów "z otwartymi odnóżami". Eksperci radzą, jak się przed nimi ustrzec i na co zwrócić uwagę przed wiosennym wypadem za miasto – podano dalej.

Jak podają przedstawiciele Lasów Państwowych, kleszcze: - Już siedzą na trawach i paprociach... Już czekają z otwartymi odnóżami... Już nas zapraszają do lasu... - czytamy.
Są w miejskich parkach, na łąkach, ogrodach, a nawet przydomowych trawnikach! Należy na nie uważać, ponieważ roznoszą m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Leśnicy radzą, by przed spacerem pamiętać o:
•    zakrytych butach
•    ubraniach z długim rękawem, by osłonić jak największą ilość ciała
•    dla chętnych - ubraniach w białym kolorze, by łatwiej dojrzeć pajęczaki
•    środkach odstraszających (najlepsze są te, których składzie znajduje się DEET oraz permetryna)
•    unikaniu wydeptanych ścieżek zwierząt, ich miejsc żerowania i wysokich traw, bo tam jest kleszczy najwięcej
•    oglądaniu nogawek spodni co jakiś czas

Ponadto, po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, wytrzepać ubrania. Leśnicy radzą też wziąć prysznic.
- Kleszcze lubią miejsca z cienką, delikatną i dobrze ukrwioną skórą np. pod pachami, w pachwinach, za uszami, czy w zgięciach rąk i nóg - ostrzegają.

Zabezpieczamy również nasze pupile. Mamy do dyspozycji specjalne obroże przeciw kleszczom, krople na powierzchnię skóry czy tabletki. Dodatkowo regularnie kontrolujemy ich skórę i sierść w poszukiwaniu pasażerów na gapę – czytamy w podsumowaniu.   (jmk)


Źródło: O2.pl

Image by Erik Karits from Pixabay

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.