Kolejny miesiąc wzrostu inflacji

Kolejny miesiąc wzrostu inflacji

W październiku wskaźnik cen konsumpcyjnych w Polsce wzrósł o 17,9 proc. rok do roku, najbardziej od grudnia 1996 roku – podał w poniedziałek GUS.

Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek najnowsze dane o inflacji. Jak podał urząd, ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2022 r. w porównaniu wzrosły o 17,9 proc. rok do roku. Wynik jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” - napisał serwis Rp.pl.

We wrześniu wskaźnik ten wzrósł o 17,2 proc. rok do roku, po zwyżce o 16,1 proc. we wrześniu. W obu przypadkach ten wynik przekroczył nawet skrajne przewidywania analityków- przypomniał portal.

Złe prognozy inflacyjne, zapowiedzi dalszego podnoszenia cen, fatalne nastroje konsumentów i firm, widmo spadku popytu i konsumpcji – to obraz gospodarki przed końcem 2022 r. - napisano dalej.

Według najnowszych danych GUS, ceny towarów i usług w październiku w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8 proc. - podano w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Gospodarka- Dziennik

Źródło: Rp.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.