Wydawnictwo Wielka Litera w październiku

Wydawnictwo Wielka Litera w październiku

 

13 marca 2020 r. to dla wielu data graniczna. Wówczas w Polsce rozpoczęła się narodowa kwarantanna. Dwa miesiące przymusowego siedzenia w domu ujawniły wiele prawd o polskim społeczeństwie i podejściu do służby ochrony zdrowia.

Maseczki bez atestów kupione za ogromne pieniądze. Płyn z Orlenu jako najpopularniejszy środek dezynfekujący. Błędy w zarządzaniu walką z pandemią. Media siejące panikę i zastraszające obywateli kolejnymi doniesieniami o zakażonych i zmarłych.


W centrum tego oka cyklonu znaleźli się oni: lekarze i personel medyczny, stanowiący pierwszą linię frontu walki z wirusem SARS-CoV-2.

Pielęgniarki z przymusem pracy i głodowymi pensjami. Ratownicy medyczni, którzy środki ochrony kupili z własnych pieniędzy. Lekarze, którzy ze względu na zagrożenie przez tygodnie nie widywali się ze swoimi rodzinami. Przemęczeni, sfrustrowani, wypaleni.

O szczegółach walki polskiej służby zdrowia z koronawirusem opowiedzieli wybitni lekarze i specjaliści oraz personel medyczny średniego i wyższego szczebla.

Wśród rozmówców Anity Czupryn znaleźli się m.in. prof. Krzysztof Simon – za sprawą swoich niezależnych opinii publikowanych w mediach społecznościowych nazywany „twarzą pandemii”, prof. Alicja Chybicka – onkolog i hematolog dziecięcy, prof. Dariusz Dudek – kardiolog oraz dr hab. Ernest Kuchar – prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. W szczerych rozmowach wskazują, jakie rażące błędy popełniono podczas walki z koronawirusem i co należy zrobić, aby próbować zatrzymać jego rozprzestrzenianie się.

Przypominają, jak wyglądały pierwsze dni pandemii w Polsce. Wyjaśniają, dlaczego lockdown był potrzebny. Sugerują, co wciąż można zrobić, by minimalizować ryzyko zakażenia. Zwracają uwagę na sprzeczne procedury i obostrzenia, które są nagminnie ignorowane. I zgodnie podkreślają, że łagodzenie restrykcji nie oznacza końca zagrożenia.

W rozmowach z Anitą Czupryn poruszają także tematy, które wywołują silne emocje: rządowy zakup wadliwych maseczek za ogromne pieniądze. Szkalowanie pracowników służby ochrony zdrowia przez media i społeczeństwo. Testy wskazujące fałszywe wyniki. Maseczkową rewię mody wśród celebrytów i polityków, podczas gdy personelowi medycznemu dopomagały osiedlowe krawcowe. Przerzucanie między szpitalami pacjentów z podejrzeniem zarażenia.

Współrozmówcy Anity Czupryn dzielą się też osobistymi refleksjami o lekarskim powołaniu do pomocy innym, możliwych sposobach udoskonaleń polskiej służby ochrony zdrowia oraz trudnościach, z jakimi każdego dnia w walce z koronawirusem styka się personel medyczny.

Co wzbudza ich największy lęk i dlaczego są dumni z mobilizacji polskiego społeczeństwa?

Pracownicy służby zdrowia wskazują, w jaki sposób możemy zabezpieczyć się przed kolejną falą zakażeń. Sugerują, kiedy pojawi się skuteczna szczepionka. I wprost mówią o tym, jakie będą prawdziwe skutki pandemii. W tym względzie są zgodni: one wciąż są dopiero przed nami.


PREMIERA: 14 PAŹDZIERNIKA


Anita Czupryn
Reporterka, publicystka dziennika Polska The Times, dokumentalistka, autorka i współautorka książek z dziedziny literatury faktu. Współtworzyła serial dokumentalny „Polskie zabójczynie” dla stacji CI Polsat. Jest autorką popularnego wywiadu z posłanką Renatą Beger (cytaty z tego wywiadu przeszły do języka kultury masowej). W 2013 roku była korespondentką wojenną w Afganistanie. Jej relacja z ataku rebeliantów na bazę Ghazni znalazła się w podręczniku języka polskiego dla gimnazjum.

Podróż życia autorki bloga Life in 20 kg

Ta kobieta nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu!
Martyna Skura, zamiast kupować stół do nowego mieszkania w kredycie, spakowała swoje życie w 20 kilogramów bagażu i wyjechała do Gruzji, by pracować na rzecz kobiet i ich praw. Potem ruszyła dalej – do Chin, Tajlandii, Tanzanii, Meksyku, na Fidżi i Malediwy. W ciągu 9 lat odwiedziła 49 krajów.

Była wolontariuszką w Gruzji, pracownikiem społecznym w Tajlandii w wiosce zniszczonej przez tsunami, instruktorką nurkowania w Meksyku i na Malediwach. Doświadczyła podróży w taki sposób, w jaki turyści jeżdżący na wakacje nigdy nie będą mieli możliwości.

To osobisty reportaż, który przedstawia inną, czasem ciemniejszą, czasem jaśniejszą stronę podróżowania i mieszkania za granicą. Opowiada o bezpieczeństwie, kobiecości, życiu w obcej kulturze, domu w podróży, który próbujemy zbudować, zdrowiu i jego zagrożeniach, zmieniających się relacjach z przyjaciółmi i rodziną, i o powrotach, które zawsze dyktowane są miłością.

MARTYNA SKURA (ur. 1985) wulkan energii! Z wykształcenia inżynier, z zawodu menedżerka, z przypadku nauczycielka angielskiego, z zamiłowania podróżniczka i instruktorka nurkowania. W Gruzji pracowała w organizacji zajmującej się aktywizacją i prawami kobiet. W Chinach uczyła angielskiego, w Tajlandii koordynowała projekty społeczne, była przewodnikiem po Azji, instruktorką nurkowania została w Meksyku, a na Fidżi i Malediwach zajmowała się ochroną rafy koralowej i nurkowaniem. Spontanicznie pakuje swoje życie w 20-kilogramowy plecak i rusza w inną stronę świata, aby mieszkać i pracować w nowym miejscu. Zje skorpiona, ale nie gotowaną marchewkę.

Prowadzi blog http://lifein20kg.com/

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.