Liz Truss objęła urząd premiera Wielkiej Brytanii

Liz Truss objęła urząd premiera Wielkiej Brytanii

Przed nową premier Wielkiej Brytanii Liz Truss stoją wielkie wyzwania. Ceny energii szybują, kraj stoi u progu głębokiego kryzysu, a poparcie dla Partii Konserwatywnej topnieje. "Myślę, że będzie miała całkowicie katastrofalne dwa lata" – powiedział jeden z jej partyjnych kolegów.

Liz Truss chce być drugą Thatcher. Tak jak Żelazna Dama kieruje czołgami i fotografuje się na Placu Czerwonym. Jej zwolennicy twierdzą, że nowa brytyjska premier – podobnie jak Thatcher – wstrząśnie torysowskim establishmentem i zmieni na lepsze Brytanię, pogrążoną w najgłębszym kryzysie gospodarczym od wielu lat - podał serwis Newsweek.pl.

Skala wyzwania jest ogromna. Siły policyjne w całej Anglii rozpoczęły opracowywanie planów awaryjnych na wypadek wzrostu przestępczości i zakłóceń porządku publicznego. Szykują się na każdą ewentualność – od kierowców kradnących paliwo ze stacji benzynowych po zamieszki na pełną skalę. Blisko 2 mln osób zamierza przestać płacić rachunki za energię. Pracownicy kolei, pielęgniarki, nauczyciele, urzędnicy państwowi, listonosze, śmieciarze i pracownicy samorządowi mają strajkować w najbliższych miesiącach.

Liz Truss pokonała Rishiego Sunaka w wyborach nowego lidera Partii Konserwatywnej - czytamy w informacji serwisu Businessinsider.com.pl

Ukończyła na Oksfordzie interdyscyplinarne studia łączące filozofię, politykę i ekonomię — po których ścieżka kariery często prowadzi do polityki — ale w przypadku Truss ta ścieżka kariery najpierw zahaczyła o biznes. Przez kilka lat była biegłą rewidentką w Shell, a potem dyrektorem ekonomicznym w firmie telekomunikacyjnej Cable and Wireless - przedstawił portal .

W 2012 r. objęła pierwsze stanowisko rządowe — podsekretarz stanu w ministerstwie edukacji, a dwa lata później David Cameron powierzył jej pierwsze stanowisko gabinetowe — ministra ds. środowiska, żywności i spraw wiejskich.

Przed referendum w sprawie brexitu opowiedziała się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - czytamy dalej.

Od momentu objęcia resortu handlu międzynarodowego kariera Truss nabrała rozpędu — dzięki umowom handlowym z Australią i Japonią zyskała reputację osoby, która potrafi skutecznie załatwiać sprawy. Dzięki temu podczas przeprowadzonej we wrześniu zeszłego roku rekonstrukcji rządu Johnson powierzył jej stanowisko minister spraw zagranicznych, a kilka miesięcy później dodatkowo też głównej negocjatorki w rozmowach z UE w sprawie implementacji umów o brexicie. Stała się w historii drugą kobietą na czele brytyjskiej dyplomacji i pierwszą z ramienia Partii Konserwatywnej - napisano dalej .

47— letnia Truss ma męża i dwójkę dzieci - podał serwis Businessinsider.com.pl. (jmk)

Foto: Forsal
Źródło: / Newsweek.pl / Businessinsider.com.pl /

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.