Ministerstwo Finansów przed kilkoma dniami chwaliło się oceną stanu polskiej gospodarki dokonaną przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Przeczytaliśmy ten dokument i już wiemy, że resort pominął kilka istotnych faktów. Poza pozytywną oceną MFW wydał bowiem kilka zaleceń, które nie spodobają się nie tylko rządowi, ale i znacznej części społeczeństwa – podał serwis Businessinsider.com.pl
"Pomimo prognozowanego spowolnienia w 2023 r. średnioterminowe perspektywy gospodarcze pozostają korzystne" — wskazuje MFW w swoim raporcie, dodając, że "w miarę zanikania wstrząsów i wzrostu realnych płac, gospodarka odbije w 2024 i 2025 r.".
Resort finansów, informując o zatwierdzeniu raportu z przeglądu gospodarki Polski, pochwalił się, że instytucja "pozytywnie ocenia stan polskiej gospodarki". "Według MFW władze Polski wdrożyły skuteczną politykę wspierania uchodźców z Ukrainy" — dodało ministerstwo w komunikacie, uzupełniając go m.in. o prognozy MFW.
Podążając za tym optymizmem urzędników ze Świętokrzyskiej, postanowiliśmy przyjrzeć się temu dokumentowi. I faktycznie znajdziemy w nim sporo pozytywnych informacji o stanie polskiej gospodarki. Sęk w tym, że znajdują się w nim także zalecenia dla rządu i Narodowego Banku Polskiego, które z tym optymizmem mają niewiele wspólnego i raczej nie spodobają się nie tylko po obu stronach Świętokrzyskiej, ale także znacznej części społeczeństwa – czytamy w informacji.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy rekomendacje podzielił na cztery obszary: politykę fiskalną, politykę monetarną, polityka sektora finansowego oraz polityki strukturalne – napisano dalej.
"W krótkim terminie władze powinny unikać dalszej ekspansji fiskalnej" — piszą eksperci MFW, co oznacza ni mniej, ni więcej niż tylko ograniczenie nowych wydatków budżetowych - stwierdzono.
Jak czytamy, mechanizmy ograniczania cen energii "powinny być tymczasowe i zmierzać w kierunku bardziej celowanych". Innymi słowy — twrcza energetyczna powinna być wygaszana, a jej ewentualna kontynuacja powinna opierać się na przyznawaniu pomocy tylko najbardziej potrzebującym. Ostatnim elementem w tej części raportu jest poszukiwanie finansowania programu modernizacji sił zbrojnych bez równoczesnego zwiększania długu publicznego. Drogi w tym kierunku są dwie — można podnieść podatki lub ograniczyć inne wydatki.
W czasie, gdy członkowie Rada Polityki Pieniężnej wybrani przez obecną ekipę rządzącą coraz częściej mówią o perspektywie obniżek stóp procentowych, co zresztą zaczął już wyceniać rynek, MFW zaleca bankowi centralnemu gotowość do ich podnoszenia, jeśli "inflacja bazowa, poziom płac i tempo gospodarki nie będzie zwalniać zgodnie z oczekiwaniami" lub jeśli okaże się to konieczne, by "sprowadzić inflację do celu przed końcem 2025 r.".
W części poświęconej sektorowi finansowemu MFW wskazał na konieczność poszukiwania systemowego rozwiązania kredytów walutowych, przede wszystkim frankowych — wyjaśniono
Podczas, gdy dobrowolna restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych powinna być kontynuowana, władze powinny zbadać możliwości ograniczenia ryzyka prawnego dla banków — pisze MFW, co można odczytać jako wezwanie do przyspieszenia prac nad ustawą frankową.
Waszyngtońscy ekonomiści zalecili także porzucenie powracającego w przedwyborczych zapowiedziach pomysłu przedłużenia powszechnych wakacjach kredytowych. Zdaniem MFW, jeśli takie miałyby one trwać dłużej, powinny dotyczyć jedynie tych najbardziej potrzebujących – podano w treści.
W czwartej części rekomendacji MFW zaproponował wprowadzenie nowego podatku — podatku węglowego. "Władze powinno rozważyć podatek węglowy, by osiągnąć cele dekarbonizacji" — napisał MFW.
Drugą z rekomendacji jest kontynuowanie wspierania integracji uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy – wskazano
Finałem nienajlepszych wiadomości zaprezentowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy była prognoza inflacji w Polsce. Według niej do celu NBP na poziomie 2,5 proc. dojdzie dopiero na koniec 2027 r. Do celu z uwzględnieniem dopuszczalnego odchylenia na poziomie 1 pp. spadnie w 2026 r. — na koniec 2025 r. będzie go jeszcze nieznacznie przekraczać i wynosić 3,6 proc. – czytamy w podsumowaniu. (jmk)
Foto: WNP // Shutterstock.com
Źródło: Businessinsider.com.pl