Nie będzie naklejek na owocach

Nie będzie naklejek na owocach

Co prawda naklejki na owocach i warzywach przestały już irytować klientów na zakupach, jednak wciąż są zastanawiającym dodatkiem. Bardzo możliwe, że za jakiś czas zapomnimy o nich całkowicie, ponieważ w Unii Europejskiej właśnie kończone są prace nad rozporządzeniem, które zmieni nasze podejście do plastiku. O szczegółach zmian poinformowała niedawno wiceminister klimatu i środowiska – podał serwis Businessinsider.com.pl

Klienci sklepów zdążyli przyzwyczaić się do tego, że nieodłącznym elementem zakupów są m.in. naklejki na owocach i warzywach. Wiele jednak wskazuje, że powrócą czasy, kiedy jabłka czy pomarańcze będą pozbawione tego irytującego dodatku. Zamierza z tym walczyć sama Unia Europejska – czytamy w informacji.

Kwestia zanieczyszczenia środowiska plastikiem to niezwykle palący problem. Choć na co dzień nie zawsze zwracamy na to uwagę, to — jak podał serwis — według nowego badania, w litrze wody butelkowanej może znajdować się średnio 240 tys. kawałków plastiku o rozmiarach tak niewielkich, że mogą one przedostawać się do krwiobiegu, poszczególnych komórek i narządów, w tym serca i mózgu.

Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska, podczas briefingu dotyczącego konferencji Sustainable Industry Lab 2024, zwróciła uwagę, że plastik jest dla świata "olbrzymim" problemem. "Według najnowszych statystyk rocznie na całym świecie zużywamy ok. 430 mln ton plastiku. Z tej ilości 2/3 to są opakowania jednorazowe: butelki, foliówki, opakowania do żywności" — przekazała wiceministra, której słowa przytaczał serwis Forsal.pl

"Uzależniliśmy się od opakowań plastikowych i myślę, że można to porównać do nałogu, ponieważ plastiki są dla nas wygodne i tanie" — dodała wiceszefowa resortu klimatu i środowiska.

Równocześnie wyjaśniła, że toczą się negocjacje na poziomie europejskim i światowym na temat ograniczenia ilości plastiku w środowisku. "Między innymi w UE jest negocjowane i kończone właśnie rozporządzenie PPWR (ang. Packaging and Packaging Waste Regulation), które zmieni nasze podejście do plastiku. Będziemy musieli zrezygnować z pewnych elementów jak np. z plastikowych naklejek na pomarańczach czy jabłkach. To wszystko zniknie" — wskazała wiceministra, której słowa przytaczał serwis Forsal.pl.

Ministra Sowińska dodała, że ministerstwo rozpoczęło pracę nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów tworzyw. Przypomniała również, że w przyszłym roku zostanie wprowadzony nowy system kaucyjny dotyczący plastikowych butelek. "Te zmiany będą związane ze zmianami nawyków konsumentów, co może być trudne" — skonstatowała Anna Sowińska.

Foto: Pyszności // Adobe Stock
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.