Prosta spółka akcyjna jest odpowiedzią na dostrzeżone wyzwania współczesnej gospodarki, w szczególności w zakresie form prowadzenia działalności innowacyjnej. Opóźnienie wejścia w życie przepisów mogło spowodować, że wielu przedsiębiorców oczekujących na nie wybrało inne możliwości, np. założenie spółki z o.o. – podał serwis Businessinsider.com.pl
Choć powstawała w bólach przez kilka lat, a jej wprowadzeniu towarzyszy gigantyczne opóźnienie i chaos legislacyjny, może stać się istotną zmianą dla przedsiębiorców wprowadzoną przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Prosta spółka akcyjna wreszcie znalazła się w polskim prawie. Na razie towarzyszy jej klimat niepewności, ale Polski Ład może sprawić, że szybko stanie popularna – czytamy w informacji.
19 lipca 2019 r. Sejm przyjął ostateczny tekst ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw[1], na mocy której z dniem 1 marca 2020 r. w polskim obrocie prawnym ma się pojawić nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej – prosta spółka akcyjna (PSA). Jak podkreślają inicjatorzy i twórcy nowelizacji Kodeksu spółek handlowych[2] (KSH), celem regulacji jest wzmocnienie potencjału rozwojowego przedsięwzięć z branży nowych technologii – startupów, a tym samym powstrzymanie odpływu innowacji oraz miejsc pracy za granicę. Dzięki wprowadzonym ułatwieniom i uproszczeniom PSA ma stanowić rozwiązanie wychodzące naprzeciw specyficznym potrzebom polskich startupów, których nie realizuje żadna z dostępnych obecnie form prowadzenia biznesu – wyjaśnia serwis parp.gov.pl.
Prosta spółka akcyjna jest odpowiedzią na dostrzeżone wyzwania współczesnej gospodarki, w szczególności w zakresie form prowadzenia działalności innowacyjnej. Opiera się na dwóch podstawowych założeniach - pierwszym jest prostota w praktyce funkcjonowania spółki – czyli łatwe założenie, działanie i, ewentualnie, likwidacja PSA. Drugie natomiast to elastyczność – projektowane przepisy nie ograniczają swobody akcjonariuszy, gdy nie jest to konieczne
– mówił po wejściu w życie przepisów Jarosław Gowin.
Zanim jednak przepisy weszły w życie - niemal dwa lata po ich podpisaniu przez prezydenta - zdążyły odbyć się także wybory parlamentarne i prezydenckie. A mówimy o rozwiązaniu znanym w Unii Europejskiej w różnych konfiguracjach od minionego wieku. Zapisy podobne do tych o prostej spółce akcyjnej funkcjonują już w kilkunastu unijnych państwach - m.in. Estonii, Francji, Włoszech czy Finlandii. Od 1 lipca 2021 r. także polscy przedsiębiorcy mogą założyć prostą spółkę. Jej kapitał zakładowy może być minimalny i wynosić złotówkę – zwrócił uwagę serwis Businessinsider.com.pl.
Jak dalej wyjaśnia portal. - Minimalny kapitał zakładowy to tylko jedna z nowości. W przypadku prostej spółki akcyjnej możliwe jest także objęcie akcji w zamian za pracę lub usługi na rzecz spółki. Nowością jest także brak konieczności powoływania rady nadzorczej, jednoosobowy zarząd czy hybryda tych dwóch ciał – rada dyrektorów.
Ponadto przedsiębiorcom przyznano swobodę w kształtowaniu umowy spółki czy wprowadzono uproszoną procedurę likwidacji. Równocześnie jednak, by utemperować krytycznych wobec pomysłu prawników i urzędników resortu sprawiedliwości, PSA ma wbudowane "bezpieczniki", jak. np. zakaz wypłaty całości zysku i obowiązek przeznaczania jego części na kapitał zapasowy spółki. W ten sposób chronieni mają być potencjalni wierzyciele – wyjaśnił serwis.
Gdy zapowiadano stworzenie PSA nowością była także 24-godzinna ścieżka rejestracji spółki online, jednak to rozwiązanie dla przedsiębiorców w Polsce nie jest już tak nowe i rewolucyjne. Podobnie, jak możliwość podejmowania uchwał drogą mailową lub za pośrednictwem komunikatorów elektronicznych. Czas zrobił swoje – czytamy dalej.
Opóźnienie wdrożenia prostej spółki wpisano bowiem 16 grudnia 2020 r. do nowelizacji KPA, ale… 15 stycznia znalazł się w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z tą samą zmianą. Żeby nie było zbyt prosto, do gry wkroczyła polityka parlamentarna - rząd przegrał głosowanie w Senacie i wrócił do daty 1 marca 2021 r. Ostatecznie Sejm przywrócił termin 1 lipca 2021 r. i tego terminu udało się już dotrzymać, ale całe zamieszanie nie wpłynęło to dobrze na atmosferę wokół PSA – czytamy dalej w wyjaśnieniu.
Jak wskazał główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski, zapowiedziane w Polskim Ładzie zmiany systemu podatkowo-składkowego mogą przyczynić się do popularności tej formy prowadzenia działalności.
- Oczywiście nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu ustaw podatkowych z Polskiego Ładu, ale zmiany zmniejszające atrakcyjność jednoosobowych działalności gospodarczych, mogą wpłynąć na atrakcyjność prostych spółek akcyjnych – wskazał Kozłowski, choć równocześnie studził nadmierny optymizm, przypominając, że w przypadku akcjonariuszy, którzy równocześnie wykonują pracę w spółce, nie da się uniknąć obowiązku ubezpieczeniowego. A to, czy sposób naliczania składek będzie bardziej korzystny, okaże się dopiero, gdy poznamy kształt projektowanych w Ministerstwie Finansów przepisów.
Z całą pewnością jednak PSA będzie miała na starcie "przewagę" w porównaniu choćby ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. - Prowadzenie tej spółki będzie po prostu prostsze i obciążone mniejszymi formalnościami. Dzięki temu łatwiej będzie zarządzać spółką z wieloma inwestorami – wskazał dalej główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Biznes, który inwestuje w startupy, do których przede wszystkim kierowana jest nowa forma spółki, pozytywnie odbiera pojawienie się możliwości zakładania prostych spółek akcyjnych – czytamy dalej.
Wejście w życie przepisów dot. PSA, zwłaszcza w powiązaniu ze zwiększającymi się limitami emisji crowdfundingowych zwiększa spektrum możliwości w zakresie finansowania startupów. Tym samym jest korzystne dla ekosystemu innowacji. Dla funduszu VC może to przełożyć się na zwiększoną pulę projektów inwestycyjnych oraz dodatkową opcję finansowania rozwoju dla wybranych spółek portfelowych. Optymalne wykorzystanie potencjału nowej konstrukcji prawnej wymaga kreatywności także po stronie funduszy VC. Proces twórczy zaczyna się od solidnego rozpoznania uwarunkowań, od dziś mamy przepisy, dziś zaczęły się prace nad rozeznaniem szczegółów. Owoce pojawią się szybko - mówił w rozmowie z Business Insider Polska Michał Olszewski, partner w Movens VC.
W przypadku PSA pozostaje jednak kilka pytań, które pozostają bez odpowiedzi. Po pierwsze – czy zgodnie z zamysłem twórców ustawy w przeważającej części będą to startupy technologiczne, czy może inne branże odnajdą w niej szanse na mniej formalności? Po drugie, jak przedsiębiorcy korzystający z ułatwień oferowanych przez PSA, zdołają zdobyć, a następnie utrzymać wiarygodność u swoich partnerów biznesowych – pisze w podsumowaniu serwis Businessinsider.com.pl (jmk)
Foto: ProjectManagerka.pl
Źródło: / Businessinsider.com.pl / parp.gov.pl /
[1] Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, uchwalona przez Sejm w dniu 13 czerwca 2019 r., tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu przez Sejm poprawek Senatu w dniu 19 lipca 2019 r., http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/3236_u.htm
[2] Ustawa z dnia 15 września 2000 r., Dz. U. z 2019 r. poz. 505, z późn. zm.