BP_2024

Nowa ustawa naruszająca wszystkie tajemnice

Nowa ustawa naruszająca wszystkie tajemnice

Adwokaci, audytorzy i doradcy podatkowi nie mają wątpliwości. Ostrzegają, że to, co szykuje rząd, jest bardzo niebezpieczną ustawą. Jej uchwalenie oznacza, że ujawnione zostaną poufne informacje o dużych firmach, które przedsiębiorcy przekazują biegłym rewidentom. Chodzi m.in.o dane o marżach, warunkach kontraktów, planach rozwoju itd. Polska kolejny raz naruszy też unijne przepisy i narazi się Komisji Europejskiej.

Trzy samorządy zawodowe krytykują projekt, który powstał w ministerstwie kierowanym przez Janusza Cieszyńskiego – poinformował serwis Businessinsider.com.pl


Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Doradców Podatkowych zarzucają naruszenie tajemnic: państwowej, handlowej, przedsiębiorstwa, bankowej, adwokackiej i wielu innych – czytamy w treści.

Niebezpieczne zmiany dla spółek są w projekcie w ustawie o biegłych rewidentach, który już jest w Sejmie. Wskazano szczegółowo, jakie dane musieliby przekazywać audytorzy i kto miałby do nich dostęp –podał serwis.

Tylu zarzutów o naruszenie różnego rodzaju tajemnic: państwowej, handlowej, przedsiębiorstwa, bankowej, adwokackiej i wielu innych nie było dawno. Mowa o rządowej nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach, która jest częścią większego projektu nowelizacji niektórych ustaw w związku z rozwojem administracji. Projekt wpłynął do Sejmu 18 lipca br., ale nie ma jeszcze numeru druku sejmowego. Jego autorem jest Ministerstwo Cyfryzacji, na którego czele stoi minister Janusz Cieszyński - wyjaśniono.

Problem nie dotyczy jednak samych audytorów, ale firm, które przekazują im swoje wrażliwe dane. Dziś każda firma audytorska dostaje dane od przedsiębiorstw, które bada. Następnie przechowuje je i zabezpiecza dostęp do nich. Ochrona tych danych musi być na najwyższym poziomie, bo mówimy o najbardziej chronionych informacjach. Za ich ujawnienie firmie audytorskiej grozi odpowiedzialność cywilna i karna. Rząd chce, aby te dane były gromadzone w jednym miejscu. Katastrofę nietrudno sobie wyobrazić. Chodzi również o dane firm kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa – napisano dalej.

— Projekt budowy centralnej e-bazy akt badań to rozwiązanie, które tworzy systemowe ryzyko dla polskiej gospodarki — skomentował dla Business Insidera Kamil Jesionowski, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Organizacje audytorów, adwokatów i doradców podatkowych, a także Rada Przedsiębiorczości mówią jednym głosem: to jest bardzo niebezpieczna zmiana. I apelują do rządu i Sejmu o wycofanie się z tego pomysłu – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Reginy // Adobe Stock
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.