Od stycznia składki ZUS dla przedsiębiorców w górę

Od stycznia składki ZUS dla przedsiębiorców w górę

Zgodnie z założeniami projektu budżetu państwa na rok 2024, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce wyniesie 7 824 zł brutto. Oznacza to ponad 12 proc. wzrost w porównaniu z bieżącym rokiem. Jak ta podwyżka wpłynie na wysokość składek opłacanych przez przedsiębiorców w 2024 r.?

To jest pewne. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wzrost wysokości ZUS w roku 2024 znów będzie znaczący, przede wszystkim za sprawą składek na ubezpieczenia społeczne – podał serwis Forbes.pl.

Odczują go w szczególności przedsiębiorcy niemający uprawnień do ulg i preferencji, opłacający tzw. duży ZUS. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi bowiem 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok - czytamy.

O ile założenia projektu budżetu państwa się nie zmienią, w 2024 r. kwota ta wyniesie 4694,40 zł, a miesięczna składka na ubezpieczenie społeczne będzie się kształtować na poziomie 1600,27 zł. To o 181,79 zł więcej niż w bieżącym roku – wskazano w treści. (jmk)

Foto: Biznes w INTEWRIA. PL – Interia // 123RF/PICSEL
Źródło: Forbes.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.