Advertisement

BP_2024

Odkryto nowe właściwości mózgu

Odkryto nowe właściwości mózgu

Naukowcy z Chin opracowali nową "miksturę", która umożliwia dosłownie przywrócenie tkanki mózgowej do działania po wcześniejszym zamrożeniu, nawet na 18 miesięcy – podał serwis Interia.pl

Od dawna wiadomo, że zamrażanie skutecznie zapobiega rozkładowi materiału organicznego, ale nie jest to metoda idealna, bo powoduje pewne uszkodzenia. Gdy woda zamienia się w lód, kryształy rozrywają komórki i chociaż w przypadku rozmrażania żywności drobna zmiana konsystencji nie jest większym problemem, tak przy narządach lub tkankach chłodzonych do badań czy przeszczepów sytuacja wygląda zupełnie inaczej – czytamy w informacji.

Wygląda jednak na to, że naukowcy uporali się i z tym problemem. W ramach nowego badania zespół chińskiego Fudan University eksperymentował z różnymi związkami chemicznymi, aby sprawdzić, które z nich mogą pomóc zachować żywą tkankę mózgową podczas zamrażania. Zaczęli od testowania obiecujących substancji chemicznych na organoidach mózgu, czyli małych wyhodowanych w laboratorium strukturach, z których rozwijają się różne typy powiązanych komórek - napisano.

Organoidy te zanurzano w różnych substancjach chemicznych, a następnie zamrażano w ciekłym azocie na 24 godziny. Następnie szybko rozmrażano je w ciepłej wodzie i sprawdzono pod kątem funkcjonowania, wzrostu i oznak uszkodzeń komórkowych w miarę upływu czasu. Substancje chemiczne, które najlepiej chroniły minimózgi, przeszły do następnej rundy, która obejmowała różne kombinacje w podobnych testach zamrażania i rozmrażania.
 
Badacze w końcu opracowali najbardziej obiecującą mieszankę, którą nazwali MEDY od czterech głównych składników: metylocelulozy, glikolu etylenowego, DMSO i Y27632. Kolejnym etapem było wyhodowanie organoidów mózgu w różnym wieku, od czterech tygodni do ponad trzech miesięcy, zamrożenie ich w MEDY, rozmrożenie, a następnie monitorowanie przez kilka tygodni – opisano dalej.
Co ciekawe, organoidy mózgowe zakonserwowane w MEDY wykazywały podobne wzorce wzrostu i funkcjonowania do tych, które nigdy nie zostały zamrożone. Warto wyjaśnić tu, że jedna partia była zamrożona w MEDY aż na 18 miesięcy i nadal wykazywała podobną ochronę przed uszkodzeniami po rozmrożeniu. Zespół zamroził także próbki żywej tkanki mózgowej pobranej od pacjenta z padaczką i odkrył, że i tu MEDY chroni je przed uszkodzeniem.

Proces ten nie zakłócił struktury komórek mózgowych, a nawet uchronił patologie padaczki - to zdaniem badaczy szczególnie ważne, ponieważ oznacza, że próbki można zamrozić do późniejszych badań lub analiz bez uszkodzeń powstałych w wyniku procesu zamrażania, co mogłoby wpływać na wyniki -stwierdzono.
Ale po co mrozić mózg, zapytacie? Nowa metoda opisana w magazynie Cell Reports Methods umożliwia dłuższe przechowywanie organoidów i próbek mózgu do celów badań biomedycznych, ale docelowo będzie można ją też zastosować do całych mózgów i innych tkanek – czytamy w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Medonet // shutterstock 260226050 | Fer Gregory / Shutterstock
Źródło: Interia.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.