Pandemia mocno utrudniła los osób z niepełnosprawnościami, które korzystały z środków przesłanych im przez podatników z 1 proc. PIT. Duże pieniądze znikły w budżecie państwa. Okazuje się, że jest ścieżka, którą część z nich można odzyskać. Tę część, którą środki wpłacały firmy – podał serwis Businessinsider.com.pl.
Sprawa jest nietypowa i długo trwało zanim uzyskaliśmy odpowiedź od państwowych instytucji. Na podstawie informacji urzędnika jednego z urzędów skarbowych rodzice dzieci z niepełnosprawnością poinformowali nas, że 1 proc. PIT utracone w pandemii w ubiegłym roku można jeszcze odzyskać. Podatnik może napisać podanie i liczyć na pozytywną decyzję naczelnika urzędu. Ministerstwo oficjalnie odrzuca jednak taką ścieżkę – czytamy w informacji.
Z 1 proc. PIT w ubiegłym roku było potężne zamieszanie. Do rodziców dzieci z niepełnosprawnością nie docierały pieniądze, bo przepisy nie pozwalały na wpłaty prze4z firmy, gdy te odraczały płatność podatku na dłuższy niż standardowy okres, co w pandemii było normą. Poza tym przelewy scentralizowano w urzędzie w Bydgoszczy i rodzice zaczęli zauważać, że są błędy i wielu sum brakuje. Pojawiła się nadzieja, że przynajmniej część z tych problemów da się rozwiązać i pieniądze trafią tam, gdzie powinny - podano dalej.
Można złożyć wniosek, ale nikt o tym oficjalnie nie informuje - Do 15 lutego można składać odręczny wniosek, by urząd przekazał 1 proc. mimo odroczenia. Niestety mało kto o tym wie – napisano informacji
Sytuacja jest niestandardowa i nawet nie ma specjalnego formularza. Ma to być wniosek złożony pismem odręcznym. Zgodnie z tą informacją firmy, które pisały do naczelnika urzędu były rozpatrywane pozytywnie - napisano w tekście.
Urzędniczka jednego z warszawskich urzędów skarbowych potwierdziła, że niestandardowe sposoby na odzyskanie jednego procent są możliwe – podano w informacji.
Na skierowane zapytanie do Ministerstwa Finansów, otrzymano odpowiedź, że około 400 tys. wniosków podatników zostało zweryfikowanych negatywnie przez urzędy skarbowe – czytamy w podsumowaniu. (jmk)
Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl