BP

Paszport tymczasowy, nie biometryczny, w 15 minut

Paszport tymczasowy, nie biometryczny, w 15 minut

Ta informacja z pewnością ucieszy podróżujących. Na Lotnisku Chopina w Warszawie uruchomiono punkt szybkiego wyrabiania paszportów tymczasowych. Nowy dokument można zdobyć już w 15 minut. Ta rewolucyjna usługa będzie pomocna dla tych, którzy przed planowanym lotem nie zorientowali się, że ich paszport stracił ważność lub jest zniszczony – padał serwis Radiozet.pl

Na Lotnisku Chopina w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowej usługi związanej z szybkim wydawaniem paszportów. Wzięli w niej udział Minister Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz prezes Polskich Portów Lotniczych Stanisław Wojtera. Szef MSWiA zaznaczył, że "jest to pierwszy w Europie tego typu punkt usytuowany bezpośrednio na lotnisku" – czytamy w informacji.

Rewolucyjna usługa działa od 20 kwietnia. Punkt wyrabiania paszportów tymczasowych jest dostępny dla wszystkich podróżnych, którzy mają ważny bilet na podróż lotniczą z Lotniska Chopina. Według MSWiA procedury związane z wyrobieniem nowego dokumentu załatwimy w kwadrans.

– Są sytuacje, w których obywatele nie mogą przekroczyć granicy, nie mogą wyjechać za granicę z powodu utraty ważności paszportu lub utraty samego paszportu wynikającej z zagubienia, z kradzieży. W takich sytuacjach obywatel błyskawicznie, właśnie w tym punkcie, będzie mógł rozwiązać swoje problemy – podkreślił minister na konferencji.

Szef MSWiA wyjaśnił, że punkt jest podłączony pod wszystkie systemy, które umożliwiają wystawienie paszportu tymczasowego, a na miejscu będzie można zrobić sobie właściwe zdjęcie. – Procedura będzie trwała ok. 15 minut – dodał szef resortu.

Ile to będzie kosztować? Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że wyrobienie paszportu na Lotnisku Chopina będzie kosztować 30 zł. Prezes Polskich Portów Lotniczych Stanisław Wojtera przypomniał z kolei, że niedaleko punktu MSWIA otwarty jest też punkt wydawania kart EKUZ zaświadczających o ubezpieczeniu zdrowotnym – czytamy w informacji.

Punkt paszportowy jest otwarty od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-20. Mieści się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. W punkcie można nie tylko wypełnić wniosek, ale też zrobić zdjęcie - podano.

Uzyskanie paszportu tymczasowego w stołecznym porcie będzie możliwe, jeśli:

- podróżny utracił/zapomniał paszportu/dowodu osobistego, albo został on ukradziony;
- posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
- podróżny złożył wniosek o dokument, ale nie zdążył odebrać;
- pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym na podróż z Lotniska Chopina.

Czym paszport tymczasowy różni się od normalnego? Wiceminister zaznaczył, że paszport wydany w punkcie na lotnisku będzie dokumentem tymczasowym, nie biometrycznym, co jest znaczącą różnicą. Przede wszystkim może być ważny maksymalnie do 365 dni - wyjaśniono.

"Ten paszport tymczasowy jest ważny tylko do roku czasu, czyli może być ważny przez miesiąc, przez dwa czy przez trzy – tutaj będziemy na miejscu oceniali, jaka będzie jego ważność. Będziemy brali oczywiście pod uwagę przepisy kraju przyjmującego, ale także i czas podróży zagranicznej" – powiedział wiceminister w podsumowaniu. (jmk)

Foto: TVN24
Źródło: Radiozet.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.