PKB Polski za 2022 rok wg GUS

PKB Polski za 2022 rok wg GUS

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 4,9 proc. r/r w 2022 r. wobec 6,8 proc. wzrostu w poprzednim roku, podał wstępne szacunkowe dane Główny Urząd Statystyczny (GUS). Ten rok będzie już o wiele słabszy - według prognoz wzrost PKB znajdzie się w przedziale 0-1 proc. – czytamy w informacji serwisu Rp.pl

Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2022 r. był realnie wyższy o 4,9 proc. w porównaniu z 2021 r. , wobec wzrostu o 6,8 proc. w 2021 r. (w cenach stałych roku poprzedniego).
• W 2022 r. popyt krajowy zwiększył się realnie o 5,5 proc. w porównaniu z 2021 r., w którym zanotowano wzrost o 8,4 proc.
• Spożycie ogółem w 2022 r. wzrosło realnie o 2,1 proc., w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych o 3,0 proc. (w 2021 r. zanotowano wzrost odpowiednio o 5,9 oraz o 6,3 proc.).
• Inwestycje w środki trwałe w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosły o 4,6 proc. (wobec wzrostu o 2,1 proc. w 2021 r).
• Stopa inwestycji w gospodarce narodowej (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) w 2022 r. wyniosła 16,8 proc. wobec 17,0 proc. w 2021 r.

- To dosyć dobry wynik (...) Zgodnie z prognozami na 2022 rok PKB w całej UE wzrósł o 3,3 proc - powiedział prezes GUS Dominik Rozkrut podczas omawiania wyników, podkreślając, że wzrost polskiego PKB przekroczył średnią unijną.

Konsensus rynkowy zakładał wzrost PKB w 2022 r. na poziomie 4,8 proc. Na osłabienie dynamiki rocznej PKB wpływ miało - jak oceniają analitycy - niższe tempo wzrostu konsumpcji z uwagi na wygasanie odłożonego popytu i osłabienie realnej siły nabywczej konsumentów w warunkach wysokiej inflacji. Natomiast wysokie stopy procentowe odbiły się na inwestycjach, które dodatkowo mogły spowolnić ze względu na nie najlepsze prognozy na przyszły rok. Za spowolnieniem dynamiki PKB przemawiało także pogorszenie sytuacji na głównych rynkach eksportowych dla polskich firm – czytamy w ocenie stanu gospodarki.

- Mamy do czynienia ze szeroko zakrojonym spowolnieniem, które widać w wielu obszarach. Sądzimy, że wzrost PKB w IV kw. 2022 r. w efekcie wyniósł 1,8 proc. - wskazał Adam Antoniak, ekonomista ING Banku Śląskiego.

W 2023 r. prognozowane jest silne hamowanie gospodarki – wskazał serwis Rp.pl.

- Konsensus rynkowy wynosi około 0,5 proc. Moim zdaniem jest szansa na nieco więcej, czy na 1,7 proc. (zapisane w ustawie budżetowej na ten rok - red.) to zobaczymy. Jeśli nie pojawią się żadne dodatkowe szoki to polska gospodarka nieraz już udowodniła, że dzięki temu, że ma mocne fundamenty, że polscy przedsiębiorcy są elastyczni i konkurencyjni, i dobrze reagują na zmiany, to wychodzimy nawet i mocniejsi z kłopotów. Dobrym przykładem jest 2021 r., kiedy odbicie gospodarcze było na poziomie 6,8 proc., czyli jednym z najwyższych wśród wszystkich państw Unii Europejskiej – mówiła w rozmowie z Interia Biznes minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

- Patrząc na wskaźniki z grudnia: produkcja przemysłowa, PMI odbiły trochę. Są jaskółki, są sygnały, które pokazują, że jest szansa na to by ten wzrost gospodarczy był w 2023 r. nieco lepszy od oczekiwań rynkowych - dodała. (jmk)

Foto: Biznes w INTERIA.pl
Źródło: / Rp.pl / Interia.pl /

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.