Planują zniesienie pozwoleń na budowę

Planują zniesienie pozwoleń na budowę

Rząd chce od 2023 r. zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń powierzchni, do dwóch kondygnacji – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

– Chcemy w ogóle zrezygnować z pozwoleń na budowę przy domach jednorodzinnych dla własnych celów mieszkaniowych. Czyli to, co wcześniej obowiązywało do 70 m kw. Dzisiaj przystępujemy do prac i od nowego roku będziemy chcieli wprowadzić zasadę, że przy budownictwie jednorodzinnym dla domów, bez względu na powierzchnię, nie będziemy musieli uzyskiwać pozwolenia na budowę – powiedział.

– Będzie to polegało na tym, że będziemy robić zgłoszenia na podstawie projektu z obowiązkowym kierownikiem budowy i z bardzo uproszczoną procedurą odbioru, polegającą na tym, że wyłącznie kierownik  budowy potwierdzi gotowość do zamieszkania – dodał.

Buda poinformował ponadto, że nowe rozwiązania nie będą zawierały ograniczeń dla powierzchni zabudowy, z ograniczeniem do dwóch kondygnacji – podał serwis Businessinsider.com.pl.

Z prezentacji MRiT wynika, że kierownik budowy będzie obligatoryjny dla budowy domu powyżej 70 m kw. – czytamy w informacji.

Obecnie bez pozwolenia można budować małe domki do 70 m kw. Stało się to w wyniku realizacji jednej z flagowych zapowiedzi Polskiego Ładu. I tak 70-metrową nieruchomość można od stycznia budować bez większych formalności, w tym bez pozwolenia. Wcześniejsze przepisy pozwalały na postawienie na zgłoszenie najwyżej 35-metrowej nieruchomości – napisano w podsumowaniu.    (jmk)

Foto: Ziemski Biznes
Źródło: Businessinsider.com.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.