Podjęto decyzje w sprawie transportu ukraińskiego zboża

Podjęto decyzje w sprawie transportu ukraińskiego zboża

Tranzyt ukraińskiego zboża zostanie wznowiony w piątek o północy. Jak zapowiedział minister rolnictwa Robert Telus, transporty z ukraińskim zbożem będą miały zamontowany GPS i dzięki temu będzie możliwe monitorowanie, czy rzeczywiście opuściły Polskę. "Liczymy, że ani jeden wagon, ani jedna ciężarówka nie zatrzyma się w Polsce, poza krótkim postojem i dalszą drogą do Europy, bądź do portów polskich" - powiedział minister rozwoju Waldemar Buda.

Minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział, że transporty zboża z Ukrainy przejeżdżające przez Polskę będą konwojowane i monitorowane systemem SENT, a więc plombowane plombami z GPS. Dzięki temu będzie można je śledzić, by dowiedzieć się, czy rzeczywiście opuściły Polskę. Konwojowaniem transportu mają zająć się służby celno-skarbowe. Nie wiadomo jednak, ile funkcjonariuszy zostanie oddelegowanych do konwoju ani jakie oznacza to koszty dla budżetu - zauważył dziennikarz RMF FM Roch Kowalski.

Żadna tona ukraińskiego produktu rolnego nie zostanie w Polsce - oświadczył minister Telus na konferencji prasowej po rozmowach ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Przez pewien czas będzie konwój każdego transportu przez Polskę - powiedział.

Według jego zapewnień do lipca nadwyżka zbóż - ok. 4 mln ton - wyjedzie z Polski, żeby zrobić miejsce na nowe żniwa – czytamy w informacji.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział z kolei, że przejazd produktów rolnych z Ukrainy przez Polskę zostanie uruchomiony od piątku od północy.
Tranzytu nie będzie można wycofać. Szef resortu wyjaśnił, że do tej pory deklaracja tranzytu na granicy mogła być zmieniona np. w centrum Polski i było to zgodne z przepisami. Nie będzie możliwa zmiana miejsca docelowego, czyli nie będzie można zatrzymać się w dowolnym punkcie celnym, oclić towar i wprowadzić go do obrotu - powiedział.

Jeśli ukraińscy przewoźnicy lub firmy naruszą zasady tranzytu produktów rolnych przez Polskę, to zostaną im odebrane licencje - takie jest zobowiązanie strony ukraińskiej. Ponadto w Polsce poniosą za to prawno-skarbową odpowiedzialność – czytamy dalej
Liczymy, że ani jeden wagon, ani jedna ciężarówka nie zatrzyma się w Polsce, poza krótkim postojem i dalszą drogą do Europy, bądź do portów polskich - dodał Buda.

Utrzymujemy zakaz ściągania towarów do Polski, a umożliwiamy przejazd przez Polskę do czterech polskich portów i do innego kraju europejskiego - zaznaczył, podkreślając, że rząd pracuje nad tym, by ta decyzja stała się prawem europejskim.

Jesteśmy pewni, że ukraińscy eksporterzy odpowiedzialnie będą podchodzić do tych wymagań - zapewniała na konferencji pierwsza wicepremier Ukrainy, minister gospodarki Yuliia Svyrydenko – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Bankier
Źródło: rmf24.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.