Polityka pieniężna, a inflacja w Polsce

Inflacja_a_polityka_pieniezna.jpg

Zdaniem prezesa NBP, dopóki sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni, podnoszenie stóp procentowych byłoby nierozsądne – czytamy w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

Nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni – przekonywał prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Serwis Gazetaprawna.pl zwraca uwagę, że wzrost cen powyżej 4 proc. jest już faktem i choć podobne poziomy obserwowaliśmy przejściowo na początku 2020 r., to wcześniej tak wysoka inflacja była prawie dekadę temu.

– W żaden sposób decyzjami dotyczącymi polityki pieniężnej nie obniżymy tegorocznej inflacji, która ma w większości zewnętrzne przyczyny, natomiast zacieśnieniem moglibyśmy osłabić dopiero co rozpoczęte ożywienie – stwierdził szef banku centralnego.

Portal przypomniał, że banki centralne na Węgrzech i w Czechach zdecydowały się w ubiegłym miesiącu rozpocząć cykl podwyżek stóp procentowych.

– Oczywiście w kolejnych kwartałach może być uzasadnione także rozpoczęcie dyskusji o dostosowaniu polityki pieniężnej. Jednak aby się tak stało, musimy mieć pewność, że sytuacja pandemiczna nie będzie już zaburzać aktywności gospodarczej - dodał prof. Glapiński.  (jmk)

Źródło: Gazetaprawna.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.