Polska gospodarka oceniona przez MFW

Polska gospodarka oceniona przez MFW

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,1 proc. rocznie, a inflacja w tym roku wyniesie 4,4 proc. - przekazał we wtorek Narodowy Bank Polski. Prognoza znalazła się w najnowszej wersji cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook.

Według zawartych w raporcie MFW szacunków, w latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,1 proc. rocznie - podaje NBP. Tym samym, MFW podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok z 4,6 proc. prognozowanych w lipcu do 5,1 proc., a na przyszły rok obniżył prognozę z 5,2 proc. do 5,1 proc. – podał serwis Businessinsider.com.pl

Eksperci MFW przewidują, że w 2021 r. średnioroczna inflacja w Polsce będzie równa 4,4 proc., a w 2022 r. obniży się do 3,3 proc., przy stopie bezrobocia wynoszącej odpowiednio 3,5 proc. i 3,2 proc. w 2021 r. i 2022 r. Na koniec 2022 r. inflacja w Polsce wyniesie 2,6 proc. Przypomniano w informacji, że ostatni odczyt GUS mówił o 5,8 proc., a ekonomiści przewidują, że do końca roku wzrost cen może przyspieszyć do ponad 6 proc. Niektórzy mówią nawet  o 7 proc.

Ponadto MFW prognozuje, że w latach 2021-2022 saldo rachunku obrotów bieżących Polski pozostanie dodatnie i będzie równe 2,3 proc. PKB w 2021 r. oraz 1,6 proc. w 2022 r. – czytamy w dalej.

World Economic Outlook to flagowy raport MFW, publikowany dwa razy do roku – wiosną i jesienią (zwykle w kwietniu i w październiku). Obok szczegółowych prognoz makroekonomicznych, każda edycja WEO zawiera także analizy dotyczące najważniejszych bieżących problemów globalnej gospodarki. W obecnie opublikowanej edycji szczególną uwagę poświęcono kwestiom dot. rosnącej inflacji oraz roli badań podstawowych w rozwoju innowacji i wzmacnianiu wzrostu gospodarczego w horyzoncie długookresowym – podsumował Businessinsider.com.pl    (jmk)

Foto: Puls Biznesu

Źródło: Businessinsider.com.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.