Polska już nie zablokuje globalnego podatku

Polska już nie zablokuje globalnego podatku

Akceptacja polskiego KPO umożliwi odblokowanie unijnego porozumienia w sprawie globalnego podatku — poinformował serwis Rp.pl

Jak czytamy, 17 czerwca ministrowie finansów UE zajmą się pozytywną rekomendacją Komisji Europejskiej w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Wszystko wskazuje na to, że przychylą się do opinii KE i zgodzą na odblokowanie Polsce funduszy.

Serwis Rp.pl zaznacza, że jeśli tak się stanie, to na tym samym spotkaniu dojedzie do porozumienia ws. minimalnego podatku dla koncernów międzynarodowych. Jego przyjęcie wymaga jednomyślności i do tej pory był blokowany przez Polskę. "Nieoficjalnie wiadomo było, że opór Polski ma charakter polityczny i związany jest z KPO" – podał serwis.

Wyjaśnił jednocześnie, że zgoda UE potrzebna jest do potwierdzenia porozumienia na poziomie globalnym, bo porozumienie w tej sprawie zawarło 137 państw – czytamy w informacji.

Projekt globalnego minimalnego podatku CIT składa się z tzw. dwóch filarów. W ramach pierwszego mają być opodatkowane największe międzynarodowe korporacje, których skonsolidowane globalne roczne przychody przekraczają 20 mld euro.

Drugi filar zakłada przyjęcie minimalnego globalnego podatku CIT w wysokości przynajmniej 15 proc. efektywnej stawki. Daniną tą, wdrażaną na poziomie poszczególnych państw, zostaną objęte międzynarodowe korporacje o rocznych przychodach w wysokości co najmniej 750 mln euro – napisano dalej.

Jednym z głównych inicjatorów porozumienia były USA, bo Joe Biden chce sprawiedliwych podatków u siebie i potrzebował do tego wsparcia międzynarodowego. Chciał też powstrzymać europejską inicjatywę opodatkowania tylko koncernów cyfrowych, którą promowała na poziomie unijnym Francja. Polsce w toku negocjacji udało się uzyskać wyjątki dla niskich podatków dla firm zagranicznych, które prowadzą realną działalność – inwestują, zatrudniają ludzi. Bo choć stawka CIT w naszym kraju wynosi 19 proc., to efektywnie są one opodatkowane na niższym poziomie i Polska nie chciała tych inwestorów zniechęcać.

Globalne porozumienie dotyczy tylko firm największych i tylko tych bardzo zyskownych. Najbardziej uderzy w koncerny amerykańskie, dużo mniej odczują nowe przepisy firmy europejskie – napisano w podsumowaniu.  (jmk)

Źródło: Rp.pl

 

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.