Polskie weto w UE

Polskie weto w UE

Pomimo sprzeciwu Polski i Węgier mechanizm „pieniądze za praworządność” został przyjęty przez większość krajów Unii Europejskiej.​ Przedstawiciele polskiego i węgierskiego rządu w odpowiedzi zablokowali nowy unijny budżet i fundusz na odbudowę po pandemii.

 

W Brukseli polskie i węgierskie weto nie było dla nikogo zaskoczeniem. Premierzy Viktor Orbán i Mateusz Morawiecki uprzedzili instytucje europejskie, że nie zgodzą się na budżet, jeśli mechanizm powiązania praworządności zostanie przyjęty. Listy obu przywódców zdradzały jednak między wierszami gotowość do dalszych negocjacji.

Weto oznacza, że nie będzie nowych pieniędzy na nowe inwestycje energetyczne, drogi, wodociągi. Nie będzie też środków na odbudowę gospodarek po pandemii - czyli na modernizację szpitali czy na pomoc dla upadających firm. Będzie obowiązywać prowizorium budżetowe - wypłacane będą tylko te środki, które wynikają ze zobowiązań, czyli dopłaty dla rolników, na administrację unijną czy na dokończenie już trwających inwestycji. To dramatyczny scenariusz, który się zrealizuje, jeśli nie dojdzie do porozumienia przed końcem roku.

Niemcy, które przewodniczą pracom w Unii będą szukały kompromisu. Mają jednak niewielkie pole manewru - bo z jednej strony są Polska i Węgry, a z drugiej Holandia, Finlandia i Parlament Europejski, które także nie zamierzają odpuścić.

Polska chce, by kwestia mechanizmu „pieniądze za praworządność” została omówiona na najbliższym szczycie Unii Europejskiej, który ma być poświęcony walce z pandemią.

M.S.

 

 

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1496338,praworzadnosc-budzet-unijny-weto-ziobro-morawiecki-sondaz.html

Zdjęcie: Forsal.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.